تپه مافین آباد

تخریبِ محوطه ای از هزاره پنجم پیش ازمیلاد در اسلامشهر/ عملیات عمرانی بدون توجه به ضوابط، بی وقفه و شتاب آمیز در حال اجرا و پیگیری است

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در آخرین بازدید میدانی ماه گذشته از تپه باستانی مافین آباد معلوم شد عملیات عمرانی بدون توجه به ضوابط حفاظتیِ عرصه و مقرراتِ رعایت حریم بی وقفه و شتاب آمیز در حال اجرا و پیگیری است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در آخرین بازدید میدانی ماه گذشته از تپه باستانی مافین آباد معلوم شد عملیات عمرانی بدون توجه به ضوابط حفاظتیِ عرصه و مقرراتِ رعایت حریم بی وقفه و شتاب آمیز در حال اجرا و پیگیری است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فرشید مصدقی، عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه، امروز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: از سال ۱۳۷۷ تا امروز بازدیدهای موردی بسیار، کارشناسی هایِ استعلامی فراوان و دو فصل گمانه زنی  و لایه نگاری  باستان شناختی در تپه و محوطه باستانی مافین آباد انجام شده است.

 

او افزود : نتیجه این همه، شناسایی و ثبت و نشانه گذاری و ابلاغ ضوابط حفظ عرصه و حریمِ این استقرارگاه پیش ازتاریخی به مسولان محلی و دست اندرکاران طرح های عمرانی بوده است.  اما وضع موجود نشان می دهد که نه تنها به تلاش های عِلمی و فنی میراث فرهنگی توجهی نشده بلکه با نقض مقررات و چشم پوشی از تعهدات قانونی و ملی اکنون شاهد تکمیل روند تخریبِ محوطه ای مهم از هزاره پنجم پیش ازمیلاد در شهرستان اسلامشهر هستیم.

 

مصدقی اظهار داشت : تپه مافین آباد که به شماره ۲۲۳۵ در تاریخ ۱۳۷۷/۱۲/۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، برجستگی تقریباً مدور و مخروطی شکل کوتاهی با ترازهای ارتفاعی گسترده به اطراف خود است که امروزه در میان بافت شهری و در قسمتی از ناحیه گسترده مدنظر برای انبوه سازی های مسکونی قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد : در گذشته، طبق بازدیدهای چندباره در بازه زمانی میان سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ ، بستر و محیط فعلیِ تپه مافین آباد به بخشی از محدوده وسیع و بزرگ یک کارگاه آجرپزی تبدیل شده بود.

 

به گفته مصدقی، از حدود نیمه دهه هشتاد و پس از توقف کار کوره آجرپزی و در همزمانی با آغاز گمانه زنی و لایه نگاری باستان شناختی در برجستگی مرکزی و عرصه تپه مافین آباد به سرپرستی  احمد چایچی، سیمای محلی و محیطی محوطه باستانی رو به تغییر تدریجی نهاد.

 

این باستان شناس اظهار داشت :در آن زمان گودهای دو طرف تپه با تخلیه انواع نخاله های ساختمانی و پسماندهای شهری و دورریزهای صنعتی در حال پُرسازی و تسطیح بود و در محدوده های هموارشده بلوک چینی هایِ حاکی از تعیین مسیرها و تقسیم قطعه زمین ها به چشم می خورد.

 

این باستان شناس تصریح کرد :در آخرین بازدید میدانی ماه گذشته معلوم شد عملیات عمرانی بدون توجه به ضوابط حفاظتیِ عرصه و مقرراتِ رعایت حریم بی وقفه و شتاب آمیز در حال اجرا و پیگیری است.

 

مصدقی افزود :در بررسی های سطحی محوطه، دامنه و حریم تپه مافین آباد بارزترین، فراوان ترین و چشمگیرترین شیء باستان شناختی تکه سفال هایِ قرمز منقوش هزاره پنجم پیش از میلاد از گونه سفال های چشمه علی ری است.

 

او با بیان اینکه بر بدنه سفال های ظریف و زمخت اما کاملاً پخته شده، نقش های هندسی ساده یا طرح های ترکیبی دیده می شود گفت : زمینه نقش ها فقط جداره بیرونی ظرف های نبوده و در سطح داخلی آوندها نیز شاهد نقش اندازی های هندسی هستیم.

 

این باستان شناس،  در بیان ویژگی های ظاهری این سفال ها اظهار داشت :تکه های لبه، بدنه و کف بنابه ضخامت، نقش، رنگِ خمیره، پوششِ بدنه، ظرافت و زمختی و نسبت پخت از وجود دست ساخته های سفالی گوناگون به لحاظ تنوعِ شکل و نقش، اندازه و حجم و طبعاً تفاوتِ کاربرد و تناسب بهره برداری حکایت دارد.

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی در پایان گفت: با توجه به آنچه گذشت در وضعیت فعلی نخستین برنامه عَمَلی و اولین راهکار اجرایی از منظر میراث فرهنگی برای تپه باستانی مافین آباد «ساماندهی عرصه و حریم بر اساس گمانه زنیِ لایه شناختی، عارضه برداریِ نجات بخشی و نشانه گذاری حفاظتی» است تا بدین وسیله وضعیت مخرب فعلی دگرگون شده و با تأمین امکان بقای نسبی محوطه باستانی، فرصتی برای آغاز کاوش های علمی آتی در آن فراهم آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *