سارگپه

تحویل یک بهله پرنده شکاری سارگپه به محیط زیست در اسلامشهر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر از تحویل یک بهله سارگپه توسط ماموران آتش نشانی به این اداره خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر از تحویل یک بهله سارگپه توسط  ماموران آتش نشانی به این اداره خبر داد.
به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از سامات، ولی اله محمدی با اعلام این خبر افزود: در پی گزارش تلفنی مأمورین آتش نشانی اسلامشهر مبنی بر کشف یک پرنده شکاری ، پرسنل این اداره بلافاصله به محل اعزام و این پرنده که از نوع سارگپه بوده را تحویل گرفتند .
وی افزود: این پرنده از نظر وضعیت جسمانی سالم و جهت اقدامات درمانی و قابلیت رهاسازی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به کلینیک پارک پردیسان منتقل شد .
محمدی با اشاره به اینکه براساس مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست هرگونه شکار یا نگهداری غیر مجاز این پرندگان غیر قانونی بوده و مشمول ضرر و زیان می باشد، از شهروندان خواست در صورت مشاهده چنین مواردی موضوع را سریعاً به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر اطلاع دهند.
گفتنی است سارگپه ها گردن کوتاه ، بال‌های بلند و دم نسبتا کوتاه دارند و معمولا در حال اوج‌گیری و چرخش دیده می شوند. مانند عقاب های کوچک بنظر می رسند ولی سر و منقارشان نسبتاً کوچکتر است ، رنگ پرو بال آنها خیلی متغیر است و از لحاظ تشخیص ارزش محدودی دارد ( به جز نوارهای دم یا طرح زیر بال ) و نر و ماده آنها همشکل است این پرنده درکوهپایه‌های دور دست ، کشتزارها و نواحی پر درخت ، روی صخره‌های ساحلی ، درخت‌ها و زمین های ناهموار آشیانه می سازد.
سارگپه پرنده‌ای‌ است که زمستان‌ها در مناطق مختص به خود نسبتا فراوان بوده و در حال حاضر پرنده‌ای کمیاب است ، در ناحیه دریای خزر به صورت بومی زندگی می کرده ، کما اینکه در این ناحیه نیز بسیار به ندرت به چشم می خورد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *