رئیس پلیس پیشگیری ناجا

تحول در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها / جزئیات دوربین‌های لباس پلیس و سامانه جدید کلانتری‌ها در تهران

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به جزئیات سامانه‌های جدید پلیس در کلانتری‌ها و پاسگاه‌های کشور از تحول در خدمت‌رسانی به مردم در این مراکز خبر داد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به جزئیات سامانه‌های جدید پلیس در کلانتری‌ها و پاسگاه‌های کشور از تحول در خدمت‌رسانی به مردم در این مراکز خبر داد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، سردار محمد شرفی در مراسم رونمایی از سامانه جدید پلیس پیشگیری اظهار کرد: در دیدار مهرماه سال گذشته فرماندهان پلیس با مقام معظم رهبری، ایشان نسبت به پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها تاکیدات ویژه‌ای داشتند که با توجه به تاکیدات ایشان و تاکید فرمانده ناجا، شورای عالی تحول در کلانتری‌ها با ۹ کمیته در زیرمجموعه آن تشکیل شد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه سامانه جدید محصول اقدامات کمیته فناوری و تکنولوژی این شورا است، گفت: در این شورا تصمیم گرفته شد با توجه به بالا رفتن مطالبات مردم و انتظارات از پلیس در ارائه خدمات به مردم در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین دقت، برنامه‌ریزی برای تحول در کلانتری‌ها انجام شود و بهترین راهکار استفاده از تکنولوژی‌های مدرن بود که براساس این تصمیمات مقرر شد ۸۰۰ رده پاسگاه و کلانتری به فیبر نوری مجهز و هزار تجهیزات فناورانه جدید در اختیار کلانتری‌ها قرار گیرد.

* جزئیات دوربین البسه پلیس

وی با اشاره به رونمایی از دوربین‌های البسه پلیس افزود: استفاده از این تجهیزات در بسیاری از کشورها شروع شده که با توجه به تدابیر اتخاذ شده در نیروی انتظامی بخشی از نیازهای ما در این حوزه و به منظور تجهیز لباس‌های پلیس به دوربین، خریداری شد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اضافه کرد: استفاده از این دوربین‌ها می‌تواند امکان پایش آنلاین گشتی‌های پلیس، ضبط و ثبت ماموریت‌ها و ارائه مستندات به مراجع قضایی را فراهم کند.

شرفی گفت: همچنین در گذشته و در برخی موارد اختلافاتی بین مردم و گشتی‌های پلیس در اجرای ماموریت به وجود می‌آمد که بهره‌مندی از اینها می‌تواند علاوه بر حل این مشکلات در راستای رعایت حقوق شهروندی و کنترل رفتار ماموران نیز موثر باشد.

* اطلاع‌رسانی کلانتری‌ها به مراجعان در سامانه جامع پیامکی/ کاهش ۶ میلیونی مراجعه به کلانتری‌ها در سال جاری

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در ادامه سخنانش با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع پیامکی در کلانتری‌ها گفت: آمارها نشان می‌داد که سال گذشته ۲۴ میلیون بار به کلانتری‌ها و پاسگاه‌های سراسر کشور مراجعه حضوری صورت گرفته است و با توجه به این رقم و برخی مراجعات غیرضروری مقرر شد برنامه‌ریزی برای کاهش ۶ میلیون بار مراجعه به کلانتری‌ها در سال جاری در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: راه‌اندازی این سامانه و اطلاع‌رسانی غیرحضوری به مردم یکی از این راهکارهاست که براساس آن هر مراجعه‌کننده به محض تماس با کلانتری، خواسته وی ثبت و به صورت پیامکی به وی ابلاغ می‌شود. این در حالی است که پس از ثبت مراجعات، تمام مراحل بعدی به صورت پیامکی به اطلاع مراجعان خواهد رسید و در نظر داریم به محض هماهنگ شدن سامانه‌های قوه قضائیه با پلیس، اقدامات بعدی در قوه قضائیه نیز به صورت پیامکی در اختیار مراجعان قرار گیرد تا با استفاده از این توان، از مراجعات غیرضروری به کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها بکاهیم تا با کاهش این مراجعات، فضا برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم مهیا شود.

* تحلیل آنلاین جغرافیا و زمان جرم امکانپذیر شد/ ۱۲ جرم مهم زیر ذره‌بین پلیس هوشمند

شرفی در ادامه با توضیح برخی سامانه‌های جانبی از جمله سامانه ورود و خروج کارکنان و مراجعین، بایگانی و پایش گشتی‌ها به جزئیاتی از سامانه تحلیل جرائم اشاره کرد و گفت: این سامانه می‌تواند به صورت هوشمند مکان و زمان وقوع جرائم را در اختیار ما قرار دهد و امکان تحلیل جغرافیا و زمان وقوع جرم به تفکیک نوع جرائم را در اختیار پلیس قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با استفاده از این سامانه ۱۲ جرم مهم به صورت آنلاین در نقشه‌های GIS ثبت و نمایش داده می‌شود و امکان تحلیل جرائم را مهیا خواهد کرد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در پایان از راه‌اندازی ایستگاه‌های سیار پلیس در آینده نزدیک خبر داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *