متهم نفتی

تابعیت دوگانه موکل بنده مخفی نبود/موکل من نبود نفت ایران در مالزی گم می‌شد

وکیل متهم پرونده نفتی گفت: به هیچ عنوان تابعیت دوگانه موکلم مخفی نبوده است. به همین دلیل این باعث نمی‌شود وی را فردی بیگانه و انگلیسی بدانیم چرا که ارتباط موکلم با ایران قطع نبوده و همواره در راستای اهداف نظام قدم برداشته است.

وکیل متهم پرونده نفتی گفت: به هیچ عنوان تابعیت دوگانه موکلم مخفی نبوده است. به همین دلیل این باعث نمی‌شود وی را فردی بیگانه و انگلیسی بدانیم چرا که ارتباط موکلم با ایران قطع نبوده و همواره در راستای اهداف نظام قدم برداشته است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، در ادامه ششمین جلسه محاکمه همدستان بابک زنجانی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، افشار وکیل مدافع مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده نفتی، پس از اتمان دفاعیات موکلش، برای ارائه لایحه خود در جایگاه قرار گرفت.

این وکیل دادگستری در مقام دفاع از موکل خود به بیان برخی ایرادات نسبت به کیفرخواست پرداخت و گفت: براساس ماده ۳۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر ترتیب و نحوه رسیدگی در دادگاه باید بگویم که بند پ این قانون در این دادگاه رعایت نشد.

قاضی مقیسه در پاسخ به این جمله وکیل شمس که نمی‌داند شکات اصلاً شکایتی دارند یا خیر گفت: مثل اینکه زمانی که آقای مهدوی نماینده شرکت نفت شکایت و ادعای خود را مطرح و در این زمینه مفصل مطالبی را بیان کردند شما خواب بودید، آیا در دادگاه حضور داشتید؟

رئیس دادگاه ادامه داد: شما به وکلای خود گفته‌اید که دادگاه را طول بدهند. تشکیل پرونده بر مبنای شکایت تأمین اجتماعی، شرکت نفت و سایر وکلای حاضر در جلسه دادگاه بوده است، بنابراین در محدوده کیفرخواست صحبت کنید. در مورد این مطلبی که گفتید بنده ایراد اساسی‌ نمی‌بینم.

وکیل شمس پس از پایان اظهارات قاضی مقیسه گفت: در طول ۵ جلسه گذشته حرف موکل من قطع شد و نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت می‌کرد.

قاضی مقیسه در پاسخ گفت: بنده از نماینده دادستان خواستم که کیفرخواست را قرائت کند و چیزی که وی بیان می‌کرد اظهارات و اقاریر آقای شمس بود، آیا این روند ایرادی دارد؟ اگر من در مقام قاضی با متهم دهان به دهان بگذارم و زیاد سؤال کنم می‌گویند قاضی متهم را تحقیر می‌کند. این دادگاه علنی است اگر سؤالی می‌کنم می‌خواهم قضیه روشن شود و باید حکمی صادر کنم و بنده فردای قیامت باید جوابگوی اعمالم باشم بنابراین به اصل قضیه بپردازید.

نماینده دادستان هم در پاسخ به وکیل متهم افزود: ماده ۳۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری اجازه داده که نماینده دادستان عقیده خود را بیان کند.

افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده گفت: ابتدا باید ماده مقدم را در این رابطه اجرا کنیم.

قاضی مقیسه گفت: مقدم و مؤخری که می‌گویید اتلاف وقت است. تقدم و تأخر را رها کنید. حضور وکلای تأمین اجتماعی، شرکت نفت و بانک مسکن به معنای شکایت از متهم است.

وکیل شمس هم پاسخ داد: آیا تأمین اجتماعی هم از ما شکایت دارد؟

قاضی مقیسه پاسخ داد: شکایات را مطرح کرده‌اند و به نظر می‌رسد شما پرونده را مطالعه نکرده‌اید. در حال حاضر اگر دفاعی دارید ارائه کنید.

در ادامه جلسه، وکیل متهم ردیف دوم پرونده در بیان دفاعیات گفت: به هیچ عنوان تابعیت دوگانه موکلم مخفی نبوده است. به همین دلیل این باعث نمی‌شود وی را فردی بیگانه و انگلیسی بدانیم چرا که ارتباط موکلم با ایران قطع نبوده و همواره در راستای اهداف نظام قدم برداشته است و در طول جلسات گذشته،تمام مطالب را با صداقت بیان کرده است.

وی اضافه کرد: صحبت‌های موکلم در طول این سه سال هیچ تناقضی نداشته است و وی در مقام کارگزار بوده است.

افشار ادامه داد: موکل من می‌توانست برنگردد. ۵۰ درصد سهام «اونر ایر» نیز مال خودش بود و قاعدتاً‌ کسی نمی‌توانست معترض شود. اگر راهنمایی های موکل نبود بحث نفت در مالزی گم می‌شد و امروز به صراحت می‌گویم که شمس از ابتدای پرونده در ردیابی‌ها کمک کرده‌ است. حتی در مواردی که به وی ارتباط نداشت ورود کرد.

وکیل متهم ردیف دوم پرونده اظهار کرد: در سال‌های تحریم، نفت فروخته می‌شد و به چین و هند می‌رفت و پول آن را پس نمی‌دادند و مجبور می‌کردند کالای بنجل به کشور بیاوریم.

وی مدعی شد: طبق اظهارات و براساس پول‌های ردوبدل شده خیلی از نهادهای نظامی و انتظامی می‌خواستند با فروش نفت بودجه خود را تأمین کنند.

افشار ادامه داد: شرکت «اونر ایر» ۵۲ هواپیما داشت، ۶ فروند از این هواپیماها که امروز در کشور ماست ملکیتی و مابقی استیجاری است و ۳ شرکت تابعه در بحث تعمیرات به ما احتیاج داشتند.

قاضی مقیسه در پاسخ به متهم گفت: این مسائل به ما ربطی ندارد، آیا مسئولین نظام می‌خواستند پول برای خرید هواپیما صرف یا هتل ساخته شود؟ ما می‌گوییم پول در جای خود خرج نشده است. این پول باید در توسعه پارس جنوبی و مواردی که نظام نیاز داشت صرف می‌َشد.

رئیس دادگاه افزود: از «اونر ایر» دفاع نکنید که قرار بوده از طریق این هواپیمایی پول را بیاورند. پول نفت را برده‌اند هواپیمایی خصوصی خریده‌اند و بقیه آن نیز در دست ایادی‌شان است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *