بیانیه گام دوم انقلاب، چراغ راه ایران اسلامی

برخی کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان استان قزوین در میزگرد ایرنا بر این باورند بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری صادر شد، در مدت کوتاهی به عنوان یک سند حرکت و چراغ راه مورد توجه همگان قرار گرفته و حس عمومی فراگیری آن در میان مردم ایجاد شده است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از ایرنا، هم اکنون اقشار مختلف جامعه در دانشگاه ها،حوزه های علمیه، مراکز علمی و تحقیقاتی، پژوهشگاه ها، رسانه ها و حتی عموم مردم در مساجد و فضای مجازی به این بیانیه توجه کرده و در خصوص محتوا و اهداف انتشار آن بحث و گفت و گو می کنند.
این بیانیه در واقع نگاهی کوتاه و اجمالی به چهل سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی و ارایه برنامه و چشم انداز برای چهل سال بعد است.
نکته قابل توجه در خصوص این بیانیه فراگیری، جامعیت، دقت، راهگشایی و محور قرار گرفتن ملت ایران به ویژه جوانان است تا با جهاد علمی و با عزم راسخ تر گام های بعدی را در راستای نیل به اهداف انقلاب اسلامی بلندتر بردارند.
در همین راستا چند تن از کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان استان در میزگرد ایرنا حضور یافته و در خصوص این بیانیه و نقش آن در چهل ساله دوم انقلاب بحث و گفت و گو کردند.

*** تقویت مشارکت های مردمی از محورهای بیانیه گام دوم انقلاب است
رییس حوزه های علمیه استان قزوین در این میزگرد گفت: بیاینه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری نقطه عطفی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و باید آن را سرآغازی برای شروعی تازه در چهل سالگی انقلاب اسلامی دانست.
حجت الاسلام علی عباسی با بیان اینکه این بیانیه محورهای مختلفی دارد، اضافه کرد: مقام رهبری در این بیانیه بحث مشارکت های مردمی را مطرح کرده و برای آن اهمیت زیادی قایل شده اند.
وی اضافه کرد:انقلاب اسلامی مشارکت های مردمی را در انتخابات، مقابله با فتنه های داخلی و حضور در صحنه های مختلف دفاع از نظام و… به اوج رسانید و مشارکت مردمی را در موضوعات اجتماعی و سیاسی مضاعف ساخت.
رییس حوزه های علمیه استان قزوین افزود: مردم بعد از انقلاب اسلامی در مسابقه خدمت رسانی مشتاقانه شرکت کرده و نقش خود را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی به خوبی ایفا می کنند.
این مسئول با اشاره به مصادیق مشارکت مردمی در اداره کشوراضافه کرد: انقلاب اسلامی با مشارکت مردمی،طرح شعار علیه رژیم پهلوی و قرائت پیام های امام راحل به پیروزی رسید و باید آن را مصداق بارز مشارکت مردمی عنوان کرد.
حجت الاسلام عباسی افزود: نمونه دیگر آن جنگ تحمیلی به عنوان یک مانع بزرگ بر سر راه انقلاب اسلامی بود که با مشارکت مردمی این جنگ با موفقیت به پایان رسید.
وی گفت: مردم در این جنگ با اعزام فرزندان خود به جبهه های حق علیه باطل با تمام توان جلوی دشمنان ایستادند و با حمایت های مادی و معنوی و پشتیبانی از نظر اقتصادی و مادی نشان دادند انقلاب را تنها نخواهند گذاشت.
حجت الاسلام عباسی با بیان اینکه نمونه دیگر از مشارکت های مردمی، مقابله با تحریم های ظالمانه دشمنان است، ادامه داد: دشمنان از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از سرمایه های ایران را در بانک های خارجی مسدود کردند و اجازه ندادند منافع آنها به ملت ایران برسد و همچنین با تحریم کالاهای اساسی مانند اسلحه، مواد غذایی، فناوری و … ظلم بسیار زیادی به مردم ایران روا داشتند اما همه آنها در نهایت با مشارکت های مردم ایران خنثی شد.
وی اضافه کرد: حضور حداکثری مردم در راهپیمایی ها به ویژه راهپمیایی ۲۲ بهمن و روز قدس و شرکت در انتخابات مختلف همه از نمونه های مشارکت های مردمی است که نشان می دهد مردم با وجود تمامی مشکلات و مضیقه های اقتصادی به پای انقلاب و آرمان های امام راحل ایستاده اند و هرگز اجازه نخواهند داد دشمنان به اهداف سوء خود نایل شوند.
رییس حوزه های علمیه استان قزوین افزود: نقش مشارکت های مردمی در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهرها و روستاها بسیار برجسته است و موجب تقویت و استحکام نظام و انقلاب در برهه های حساس می شود.

*** نیکوکاری مردم از نمونه های مشارکت مردمی در بیانیه انقلاب است
این مسئول با بیان در بیانیه گام دوم انقلاب بر نیکوکاری مردم به عنوان یکی از مصادیق مشارکت های مردمی بعد از انقلاب اسلامی تاکید شده است، افزود:ملت ایران اسلامی همواره نیکوکاری خود را در زمینه های مختلف بعد از انقلاب اسلامی نشان داده اند که یکی از آنها کمک به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) با شرکت در جشن های نیکوکاری و عاطفه ها است.
حجت الاسلام عباسی اضافه کرد: مردم علاوه بر این در بحران های مختلف از زلزله، سیل، طوفان ، کولاک و برف و … حضور موثری دارند و خدمت رسانی به همنوعان و دستگیری از نیازمندان را وظیفه ذاتی و انسانی خود می پندارند که همه از مصادیق مشارکت های مردمی است.

*** ارتقای بینش سیاسی مردم، محور بیانیه گام دوم انقلاب
وی افزود: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم اعتقاد دارند که وقوع انقلاب موجب ارتقای بینش سیاسی مردم شده است و به روشنی می توان آن را در صحنه های مختلف با طرح شعارهای ابتکاری مناسب با مقاطع مختلف زمانی درک کرد.
عباسی با بیان اینکه مردم با طرح شعارهای مختلف موجب دلگرمی دوستان انقلاب و ناکامی دشمنان می شوند، اضافه کرد: به عنوان مثال شعارهای ابتکاری مردم در مبارزه با استکبار جهانی یا سر دادن شعارهایی به نفع غزه، فلسطین و سایر ملت های مظلوم نشان می دهد که بینش سیاسی مردم به قدری بالا رفته است که با زمان شناسی،موقعیت شناسی و دشمن شناسی برای مقابله با دشمنان اقدام می کنند.
رییس حوزه های علمیه استان قزوین با بیان اینکه دشمن شناسی نشانه ارتقای بینش سیاسی مردم است، اضافه کرد: مردم از اول انقلاب دشمن خود را شناخته اند و می دانند آمریکایی ها و صهیونیست ها به عنوان غده های سرطانی اقتصاد و رسانه های جهان را در قبضه خود گرفته و علیه بشریت قیام می کنند به همین دلیل تا حد توان برای مقابله با آنها قیام خواهند کرد.
وی با بیان اینکه دوست شناسی از نشانه های دیگر ارتقای بینش سیاسی مردم است، افزود: مردم در فتنه ۷۷ و ۸۷ ثابت کرده اند که پای انقلاب و نظام خواهند ماند و امروزه نیز با جدا کردن مشکلات اقتصادی از اصل نظام هنگام لزوم وارد صحنه شده و از آن دفاع خواهند کرد.
این مسئول اضافه کرد: گاهی مسئولان در انجام امور و خدمات رسانی مطلوب به مردم کوتاهی می کنند و در این زمان مردم وارد صحنه شده و برای بیدار کردن مسئولان شعار می دهند و این درست مطابق با فرموده امام راحل است.

***جوانان محور اصلی بیانیه گام دوم انقلاب
حجت الاسلام عباسی اضافه کرد: اگرچه بیانیه گام دوم انقلاب عمومیت داشته و همه اقشار را در بر می گیرد ولی جوانان محور اصلی آن هستند.
وی با واکاوی دلایل محور قرارگرفتن جوانان در این بیانیه افزود: شادابی، نیروی بدنی و توانایی لازم برای خدمت به انقلاب و نظام در جوانان وجود دارد به همین دلیل مقام معظم رهبری آنان را محور بیانیه خود قرار داده اند.
این مسئول افزود:از سوی دیگر آینده در دست جوانان است و باید تدبیری کنیم که جوانان تغذیه فکری و علمی شده و به آنها بها داده شود تا در صحنه های مختلف مشارکت جدی داشته باشند.
وی اضافه کرد: پیوند جوانان با نسل گذشته یکی دیگر از دلایل محور قرار گرفتن آنها در این بیانیه است چون جوانان از شکنجه ها، ددمنشی ها و غارتگری های رژیم پهلوی و سرسپردگی به کارشناسان و نظامیان خارجی آگاهی ندارند و باید برای پیوند این دو نسل روایت گری کرده و تاریخ را بازخوانی کنیم.
وی گفت: در این زمینه حوزه های علمیه، علما، فرهیختگان، جامعه، رسانه ها و صدا و سیما می توانند نقش ویژه ای داشته باشند و نسل جوان را به نسل سابق پیوند دهند.

***بیانیه گام دوم انقلاب در راس توجه همگان قرار گرفته است
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین نیز در این میزگرد گفت: باید شکر نعمت رهبری را هر روز و هر لحظه در پیشگاه خدای تبارک و تعالی به جا آورده و از زندگی و حیات در دوران انقلاب اسلامی قدردان باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین علی قابل اضافه کرد:خوشبختانه چهلمین سال انقلاب را به رغم میل دشمنان و قلدران عالم با افتخار پشت سر گذاشتیم و وارد چله دوم انقلاب و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شدیم.
وی افزود: بیانیه گام دوم انقلاب در مدت کوتاه صادر شدن، به عنوان یک سند حرکت و مسیر تعیین کننده مورد پذیرش همگان قرار گرفته است و در دانشگاه ها، حوزه های علمیه ،مجامع علمی و حتی در سطح عموم مردم در مساجد و فضای مجازی توجه ویژه ای به بیانیه گام دوم انقلاب شده است و احساس همگانی برای فراگیری این بیانیه در میان مردم مشاهده می شود.
حجت الاسلام والمسلمین قابل اضافه کرد: این حرکت آگاهانه و ارزشمند دیگری در جامعه است که نشان می دهد با وجود تمامی توطئه ها و دسیسه های دشمنان، هنوز مردم به رهنمودهای مقام معظم رهبری ارزش ویژه ای قایل بوده و آگاهی از آن را وظیفه ذاتی خود می دانند.

*** بیانیه گام دوم انقلاب به هفت دستاورد و هفت توصیه تقسیم شده است
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در بخش نخست این بیانیه به هفت گام برداشته شده در چهل سالگی انقلاب اشاره می کنند و سپس به هفت انتظار و توصیه خطاب به مردم و مسئولان می پردازند.
امام جمعه موقت شهر قزوین افزود: ایشان در بخش اول بیانیه به دستاوردهای اولیه انقلاب شامل ثبات و امنیت ، حرکت و جهش به سمت علم و پیشرفت، مشارکت مردم در مسایل سیاسی، رشد بینش سیاسی مردم، بسط عدالت و تقسیم امکانات نظام در اقصا نقاط کشور، رشد و توجه عامه مردم به مسایل معنوی و ایستادگی در مقابل قلدران عالم اشاره می کنند.
قابل اضافه کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه هفت توصیه نیز دارند که در حقیقت تکرار همان هفت دستاورد اولیه و به عبارت دیگر هفت پلکان تعالی و ترقی کشور است.
وی افزود: منظور مقام معظم رهبری از ذکر هفت دستاورد و هفت توصیه این است که مبادا باور کنید که به قله رسیده اید چون هفت دستاورد ذکر شده کف نیاز یک جامعه آگاه است و باید همواره انقلاب مسیر رشد و تعالی و سیر صعودی را در جامعه طی کند.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین افزود: ایشان در همین بیانیه می فرمایند ‘من از جوانان انتظار دارم’ و عجیب است که مخاطب این بیانیه بیشتر جوانان هستند و مقام معظم رهبری تحقق منویات خود را از جوانان انتظار دارند.
وی افزود: اولین توصیه مقام معظم رهبری در این بیانیه به نسل جوان توجه به علم و پژوهش است و ایشان از جمله معروف ‘توانا بود هرکه دانا بود’ شروع کرده اند و از نسل جوان می خواهند سنگ بنای یک جهاد بزرگ علمی را پایه ریزی کنند.
قابل گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند دنیای غرب تا به حال به واسطه علم و پیشرفت و پژوهش و فناوری بر جهان آقایی و سلطه داشته است و اگرچه از اخلاق و معنویت تهی بوده اند اما در زمینه علم قدم هایی برداشته اند.
وی افزود: بر همین اساس مقام معظم رهبری به مجامع علمی و بزرگان توصیه می کنند که برای آموزش نسل جوان و جبران خلاء و عقب افتادگی نسبت به دنیا تلاش کنند.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به اساتید دانشگاه ها نیز توصیه می کنند که هرچه می توانید برای آموزش نسل جوان تلاش کنید سپس خطاب به جوانان می فرمایند که همت خود را بالا برده و با جهاد علمی ایران را به قله علمی برسانند.
وی گفت: تمدن اسلامی در گذشته های نه چندان دور در قله های مرتفع علم و دانش قرار داشت و هم اکنون آثار علمی ابوعلی سینا و خوارزمی و ابوریحان بیرونی و … مورد استفاده غرب قرار دارد و باید دوباره جوانان این سرزمین با جهاد علمی مد نظر مقام معظم رهبری به این جایگاه والا برسند.
امام جمعه موقت قزوین ادامه داد: دشمنان امروزه با حربه های مختلف ترویج اختلافات مذهبی و قومی و قبیله ای، مسایل جنسی و شهوانی، سرگرمی های روزمره و … تلاش می کنند جوانان را از اهداف والای انقلاب باز دارند به همین دلیل مقام معظم رهبری انتظار دارند دانشگاه ها، حوزه های علمیه ، دلسوزان کشور و پدران و مادران برای آموزش و رشد علمی فرزندان خود هزینه کنند تا زمینه پیشرفت کشور فراهم شود.

***توجه به معنویت از رهنمودهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان افزود: توصیه دیگر مقام معظم رهبری در این بیانیه توجه به معنویات است چون دنیای غرب از نظر معنویت تهی بوده ولی به وسیله علم سیادت خود را بر دنیا اعمال کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین قابل اضافه کرد: توجه نسل جوان به معنویت نسخه شفابخشی است که انقلاب اسلامی ارایه کرده و خوشخبتانه در این چهل سال توجه به معنویت رشد زیادی داشته است.
وی گفت: هم اکنون الگوهای زیادی از ایثار و استقامت در جامعه وجود دارد که باید آنها را برای نسل جوان تبیین و تشریح کرد.
قابل افزود: باید بررسی کرد که این زنان و مردان ایثارگر به چه امیدی طی چهل سال انقلاب سختی ها و مرارت های زیادی را تحمل کرده اند و از بسیاری جلوه های ظاهری و مادی عبور کرده و هم اکنون نیز با تمام وجود پای انقلاب و نظام ایستاده اند.
وی گفت: از سوی دیگر ملت نمونه ایران در زلزله ها، حوادث طبیعی و اهدای خون جلوه های ایثار و خیرخواهی را به نمایش می گذارند و باید این معنویات در جامعه گسترش یابد و به جای پرداختن به فیلم های تخیلی در سینما جلوه های صبوری، ایستادگی، اسقامت، توکل و بخشش برای مردم به نمایش درآید.
این مسئول اضافه کرد: جامعه ما نباید این دستاوردها را دست کم بگیرد تا نسل جوان با اتکا بر آنها پرورش یابد و در نهایت جامعه از تعدی، ظلم، سرقت، بی رحمی و خیانت مبرا شود.

***باید بیانیه گام دوم انقلاب عملیاتی و اجرایی شود
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین نیز در این میزگرد گفت : مقام معظم رهبری با انتشار این بیانیه انتظار دارند که مردم و جوانان گام های بلندی را برای عملیاتی کردن این بیانیه برداشته و آن را به مرحله عمل برسانند.
حجت الاسلام عباس نظری اضافه کرد: مقام معظم رهبری این بیانیه را در کنار برنامه ۵۰ ساله آینده با عنوان پیشرفت و آبادانی مطرح کرده اند که نتیجه اجرای آنها ایجاد تمدن نوین اسلامی است.

***ستاد اجرایی بیانیه گام دوم انقلاب در استان تشکیل شود
وی اضافه کرد: باید یک ستاد اجرایی در مراکز استان ها به ویژه در دفتر نماینده مقام معظم رهبری تشکیل شود و در زیر این ستاد برای هر کدام از گام های هفت گانه یک کمیته راه اندازی شود.
این مسئول افزود : در این کمیته ها یکی از دستگاه های اجرایی به تناسب موضوع متولی شده و به عنوان مثال در کمیته معنویت یا گام معنویت حوزه علمیه یا در گام علمی دانشگاه ها و مراکز علمی متولی پیگیری منویات مقام معظم رهبری شوند.
حجت الاسلام نظری اضافه کرد: در این راستا می توان از تشکل های مردمی در قالب کانونها، هیات ها، انجمن ها و… که نیروهای جوان و متفکر دارند استفاده کرده و راهبردهای عملی را برای اجرایی شدن این بیانیه تدوین کرد.
وی افزود: این نگرانی وجود دارد که در خصوص این بیانیه و طرح پیشرفت و آبادانی همانند شعار سال تنها به نصب چند بنر و شعار و برگزاری معدودی همایش بسنده شده و در نهایت چیزی از آن عاید و واصل جامعه نشود.
این مسئول گفت: در صورتی که این تشکیلات راه اندازی شود، می توان امید داشت که بیانیه گام دوم انقلاب ما را به نتیجه اصلی یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت امام زمان (عج) نایل کند.

***قزوین در راه اندازی ستاد اجرایی بیانیه دوم گام انقلاب پیشگام شود
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: این استان ظرفیت های زیادی به ویژه در زمینه جوانان و مراکز علمی و نخبگان دارد و می تواند با استفاده از این ظرفیت ها برای راه اندازی این ستاد در سطح کشور پیشگام شود.
حجت الاسلام نظری افزود: امیدواریم با راه اندازی این ستاد شاهد فعال شدن کمیته های هفت گانه تعریف شده در این بیانیه باشیم و گام های عملی و بلندی برای دست یابی به آرمان های انقلاب و امام راحل برداشته شود.

***مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی از محورهای بیانیه گام دوم انقلاب است
این مسئول اضافه کرد: دین مقدس اسلام از همان ابتدای ظهور بر گسترش عدالت و مبارزه با فساد تاکید زیادی داشت و انقلاب اسلامی نیز با تاسی از همین آموزه شعار مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی را سر داد.
وی گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب همواره برای تحقق این شعار در ابعاد مختلف آن تلاش کرده و وجود فساد در هر جایگاه و مقامی حتی در کمترین میزان آن را شایسته نظام و انقلاب اسلامی ندانسته است.
حجت الاسلام نظری افزود: در همین راستا می بینیم که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، عدالت و مبارزه با فساد را به عنوان یک توصیه مطرح می کنند تا ملت ایران و به ویژه جوانان در چهل ساله دوم انقلاب هوشیار تر شده و با آگاهی بیشتری در این زمینه اقدام کنند.
وی گفت: هم اکنون با توجه به این توصیه باید مبارزه با تبعیض های نژادی، فاصله طبقاتی، رانت خواری، بی عدالتی و ظلم در دستور کار همه به ویژه مدیران و حاکمان جامعه قرار گیرد.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: ما اگر بخواهیم به پیشرفت ها ، سربلندی ها و عزت های گذشته جهان اسلام بازگردیم باید تمامی عواملی که موجب پیروزی و گسترش اسلام و انقلاب اسلامی شد از قبیل عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، توجه به معنویت و اخلاق و علم و پژوهش را در جامعه احیا و زنده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *