حسن روحانی

به برکت دلاوری‌های سپاه غیور و ارتش شاهد امنیت مثال‌زدنی در کشور هستیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما به هم وعده دادیم سرزمین ما، امن باشد، تصریح کرد: امروز به برکت دلاوری‌های سپاه پاسداران عزیز و غیور، ارتش جمهوری اسلامی، بسیج ایثارگر و فداکار، ما شاهد امنیت مثال‌زدنی ایران عزیزمان هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما به هم وعده دادیم سرزمین ما، امن باشد، تصریح کرد: امروز به برکت دلاوری‌های سپاه پاسداران عزیز و غیور، ارتش جمهوری اسلامی، بسیج ایثارگر و فداکار، ما شاهد امنیت مثال‌زدنی ایران عزیزمان هستیم.
به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس حسن روحانی رئیس جمهور، امروز(سه‌شنبه ۴ اردیبهشت) در جمع مردم تبریز، با بیان اینکه مردم غیور و دلاور آذربایجان شرقی، همواره ستون اصلی ایران عزیز ما بوده‌اند اظهار داشت: مردم عزیز و غیور آذربایجان به عنوان سرزمین مردان و زنان نامدار بزرگ؛ سرزمین علما و بزرگان و شعرا و انقلابیون، سرزمین مقام معظّم رهبری، سرزمین شعرای بزرگی چون شهریار و سرزمین ستّارخان‌ها و باقرخان‌ها و ثقه‌السلام تبریزی.

وی ادامه داد: سرزمین سردار باکری‌ها و باقری‌ها، شفیع‌زاده‌ها، سرزمین لشکر عاشورا، سرزمین پایگاه دوم شکاری تبریز، سرزمین علامه طباطبایی و علامه امینی، شهید قاضی و شهید مدنی و همه بزرگان این سرزمین.

روحانی خطاب به مردم آذربایجان شرقی گفت: مردم عزیز و غیور آذربایجان، نام‌آوران ایران، تبریز قهرمان، امروز یک بار دیگر ما می‌خواهیم پیوند جدیدی را برای ارتقاء آذربایجان و سربلندی ایران با هم ببندیم.

وی با بیان اینکه از اردیبهشت سال گذشته ۴ وعده امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت را دادیم، تصریح کرد: این چهار شعار اصلی اردیبهشت سال گذشته بود و امروز برمی‌گردیم به آنچه که وعده داده بودیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما پای وعده‌هایمان به آذربایجان برای دریاچه ارومیه، برای فرهنگ و زبان ترکی، برای ارتقاء ورزش و تیم تراکتور، ایستاده‌ایم.

وی با بیان اینکه ما به هم وعده دادیم سرزمین ما، سرزمین امن و امنیت باشد تصریح کرد: امروز به برکت دلاوری‌های سپاه پاسداران عزیز و غیور، ارتش جمهوری اسلامی، بسیج ایثارگر و فدارکار، ما شاهد امنیت مثال‌زدنی ایران عزیمان هستیم.

وی ادامه داد: ما هر روز امنیتی را که در سایه وحدت و انسجام ملت ایران بوجود آمده و این انسجام و وحدت را ادامه می دهیم پاس می داریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: قرار ما آرامش بود، ما آرامش زندگی مردم و ارامش بازار را حفاظت خواهیم کرد، من به شما مردم بزرگ ایران و مردم غیور اذربایجان قول می‌دهم توطئه آمریکا، صهیونیست‌ها و برخی از ارتجاع عرب در منطقه در پیشرفت ایران عزیز ما تاثیری نخواهد گذاشت. آنها که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند به تعهداتشان پایبند باشند یا نباشند، به تمدن‌شان پایبند باشند یا نباشند، به انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند ملت بزرگ ایران و دولت به نمایندگی از ملت ایران با هرگونه توطئه آنها و نقشه آنها با قدرت و دولت ایران به نمایندگای از ملت ایران در برابر ‌آنها با قاطعیت خواهد ایستاد.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: مردم عزیز و دلاور هیچکس این ملت بزرگ را نمی‌تواند مایوس کند و هیچ کس نمی‌تواند امید آینده را از ملت ما بگیرد. ما از هر زمان دیگر مقتدرتر، پای پیمان‌هایمان ایستاده‌ایم اما اگر کسی بخواهد به ملت ما و به پیمان ما خیانت کند بداند عواقب وخیمش شامل حال خود آنها خواهد شد.

روحانی افزود: مردم و دولت ایران برای تمام مراحل مختلف در برابر آنها برنامه‌ریزی کرده است. ما مشکلی را پیش رو نخواهیم داشت. اگر مشکلی داریم با دست پرکفایت ملت ایران آن را حل و فصل خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: به همین دلیل ما برای ‌آرامش مردم تصمیمات قاطع و محکمی راجع به ارز کشور اتخاذ کردیم، کسی نگران واردات و صادرات نباشد، کسی نگران کالاهای مورد نیاز کشور نباشد،‌ما در برابر توطئه خارجی و برخی از افراد کوته‌بین در داخل برنامه‌ریزی قاطعی را انجام داده‌ایم، تمام نیازمندی‌های کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد خواهد شد. تمام کالاهای اساسی با همان قیمت قبل وارد کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: مردم هیچگونه نگرانی برای واردات نداشته باشند، واردات در پارسال اگر ۵۰ میلیارد دلار بوده، اگر امسال ۶۰ میلیارد دلار باشد خدمات ما اگر ۱۰ میلیارد دلار بوده و ۲۰ میلیارد دلار باشد ما نگرانی نداریم.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: صادرات غیرنفتی ما در ماه فروردین امسال نسبت به پارسال ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده البته واردات ما هم ۷ درصد هم افزایش پیدا کرده اما در برابر ۷ درصد افزایش واردات ۱۵ درصد افزایش صادرات داریم، هرگونه مشکلی در این زمینه دولت متعهد است آن را حل کند.

وی ادامه داد: از همه ارکان کشور تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، از مجلس شورای ا سلامی، قوه قضاییه، نیروهای امنیتی و از همه مردم ایران که همواره پشتوانه بزرگ تصمیمات نظام و دولت بوده‌اند، مسیرمان و راهمان را به خوبی ادامه خواهیم داد، مسیر ما، مسیر توسعه کشور است. مردم امروز در استان آذربایجان ۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود.

روحانی تاکید کرد: امروز برای ۶ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه کلنگ‌زنی می‌شود و آغاز فعالیت در این استان شروع می‌شود. من به مردم عزیز می‌گویم برای توسعه صنایع معدنی استان که توقفی در یک پروژه مهم ذوب مس ایجاد شده بود اعلام می‌کنم دستور داده‌ام این توقف برداشته شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: فعالیت مس سونگون آغاز خواهد شد. اشتغال برای مردم و پیشرفت پیش پای این استان خواهد بود، امام جمعه عزیز و محبوب و محترم در این سخنان اعلام کردند ما نیاز به ارتقای بهداشت و درمان و امکانات پیوند کبد در آذربایجان داریم، من الان به شما اعلام می‌کنم امروز اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد.

رئیس قوه مجریه گفت: من از مردم غیور آذربایجان به خاطر ادب‌شان، ایثارشان، کارشان، کوشش‌شان تشکر می‌کنم، در هیات وزیران وقتی طرح‌های آذربایجان و تبریز مطرح شد آنجا همه وزرا به اتفاق از کار و کوشش بی‌وقفه این مردم و پروژه‌های بزرگ صنعتی و معدنی در این استان و تعهدشان نسبت به بانک‌ها که کمترین معوقه در زمینه وام‌های بانکی است و همچنین نظافت این شهر و نبودن گدا در این شهر افتخار کردند.

روحانی گفت: دولت و ملت ایران به آذربایجان می‌بالد و به آذربایجان و تبریز افتخار می‌کند. اینکه خیران این استان برای بهداشت و درمان آن همه تلاش کردند ۱۰۰ نفر خیر فداکار در این استان در طول ۵ سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان برای درمان و بهداشت هزینه کردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت هم متقابلا در طول ۵ سال گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان برای سلامت و درمان مردم در این استان هزینه کرده، ما شاهد افتتاح طرح‌های متعدد تا پایان امسال و پایان دولت در زمینه بهداشت و درمان خواهیم بود.

روحانی زبان ترکی را یکی از افتخارات و گل‌های معطّر سرزمین ایران دانست و تصریح کرد: ما باید به این سرزمین و به این مردم و به ایثار این مردم افتخار بکنیم.

وی دریاچه ارومیه را از تعهدات دولت دانست و اظهار داشت: من به مردم تبریز و آذربایجان و آذربایجان غربی و منطقه غرب کشور اعلام می‌کنم؛ مردم خوب توجه کنید؛ اگر تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم از سال ۹۲ نبود، شهریور سال گذشته؛ یعنی شهریور ۹۶ شما چیزی به نام دریاچه ارومیه نداشتید.

وی ادامه داد: خواهش می‌کنیم صاحبنظران، محققین، دانشگاهیان توضیح دهند؛ اگر روند دریاچه ارومیه، روند گذشته بود، در شهریور ۹۶ دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده بود. امروز من به شما اعلام می‌کنم؛ دولت یازدهم، دو هزار و دویست میلیارد تومان برای دریاچه ارومیه هزینه کرده است.

روحانی با بیان اینکه من به شما قول می‌دهم دریاچه ارومیه به عنوان نگین ایران باقی خواهد ماند تصریح کرد: دولت به عنوان یکی از تعهدات خود به وظایفش در قبال دریاچه ارومیه عمل خواهد کرد. همین الان طرح و پروژه‌های متعددی با ارزش بیش از هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه در دست اجرا است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: من از مسئولین ستاد احیاء و کسی که در دولت یازدهم مسئول این ستاد بوده و امروز جزء هیئت وزیران است، امروز به عنوان معاون رئیس جمهور است؛ از ایشان خواسته‌ام و به من قول داده تا پایان دولت دوازدهم، ارتفاع آب دریاچه ارومیه، یک متر اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما به تعهدات‌مان تا جایی که در توان داشته باشیم، عمل خواهیم کرد تصریح کرد: ما به تعهداتی که به مردم آذربایجان داده‌ایم، پایبند هستیم.

روحانی آب، راه، بهداشت و درمان را مهم‌ترین پروژه‌های گذشته و آینده دانست و افزود: سدهایی که در دستور کار است به عنوان تعهد ماست، در زمینه راه و ارتباطات ما به تعهدمان عمل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما در سفر گذشته به شما ۲۳ طرح و پروژه قول دادیم اظهار داشت: مقداری که از لحاظ اعتبار قرار بود اعتبار بگذاریم بیش از آنچه قول دادیم، اعتبار لازم گذاشته شده است، منتها از ۲۳ طرح و پروژه‌ای که در سفر قبل به مردم وعده دادیم، ۱۸ پروژه عمل شده و ۵ پروژه در دست اجرا است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: من در همین جا به شما وعده می‌دهم؛ دولت متعهد است همه آن پروژه‌ها را تا پایان ادامه دهد.

روحانی با بیان اینکه می‌دانم بزرگراه اهر به تبریز، جزء وعده‌های دولت یازدهم بوده اظهار داشت: امروز ۵۰ درصد آن عملی شده و ۵۰ درصد دیگر در دست اجرا است. امّا جزء تعهد دولت است.

وی ادامه داد: مقدار اعتباری که لازم بود ما برای این بزرگراه بگذاریم، ۹۰ میلیارد تومان بود. ما ۱۰۴ میلیارد تومان پرداخت کردیم. امّا در عین حال، این پروژه تمام نشده است. باقی‌مانده این پروژه بر عهده ماست که انجام خواهیم داد.

رئیس‌جمهور، راه‌آهن میانه به تبریز را جزء وعده‌های دولت دانست و اظهار داشت: ان‌شاءالله تا هفته آینده ریل‌گذاری به بستان‌آباد خواهد رسید و امسال راه‌آهن بستان‌آباد افتتاح خواهد شد و به ادامه آن به سمت تبریز هم متعهد هستیم و آن را ادامه خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: من می‌خواهم به مردم بگویم پای آنچه به شما وعده دادیم ایستاده‌ایم. علی‌رغم سختی‌ها و مشکلاتی که شما می‌دانید پیش پای دولت است؛ شما بحمدلله در آذربایجان امسال از رحمت آسمانی و الهی برخوردار بودید و وضع بارندگی در آذربایجان نسبت به پارسال بهتر بوده است. نسبت به بلندمدّت هم بهتر بوده است. امّا در عین حال، در استان‌هایی ما با سختی‌ها و مشکلات فراوانی در زمینه آب کشاورزی، آب صنعت و حتی در برخی جاها برای آب آشامیدن با مشکلات مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه دولت متعهد است که آن‌ها را انجام دهد اظهار داشت: کمیته سه نفره وزیر نیرو، وزیر کشاورزی و معاون محیط زیست به عنوان یک مسئولیت مهمّ، مسئله آب در کشور را دنبال خواهند کرد.

روحانی با بیان اینکه ما به آنچه که مربوط به آذربایجان بوده و وعده داده‌ایم عمل خواهیم کرد تصریح کرد: بدانید در دولت یازدهم ۳ هزار و نهصد و نود و هفت میلیارد تومان برای پروژه‌های مختلف در آذربایجان هزینه کرده است؛ یعنی دو و یک دهم برابر چهارسال قبل از دولت یازدهم. اگر چهارسال دولت یازدهم را با چهارسال قبل از آن مقایسه کنید بیش از دو برابر؛ دو و یک دهم برابر هزینه کرده‌ایم و در این سفر هم ۲۸ طرح و پروژه را به مردم آذربایجان قول می‌دهیم و امروز عصر در شورای اداری تشریح خواهد شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: وعده‌ی دولت به مردم آذربایجان شرقی در این سفر، ۱۱۸۸ میلیارد تومان خواهد بود و ما ان‌شاءالله به این وعده عمل می‌کنیم.

وی ادامه داد: این رقم، غیر از ۷۳۵ میلیاردی است که از طریق صندوق توسعه برای این استان انجام خواهیم داد. ان‌شاءالله همه طرح‌ها و پروژه‌هایی که انجام شده، برای مردم مبارک باشد و همه آن‌هایی که در این سفر وعده می‌دهیم، به حول و قوه الهی دنبال خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه به امنیت کشور، آرامش کشور و به آزادی و پیشرفت کشور مطمئن باشید، به نامگذاری سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: همه ما باید بیش از سال‌های گذشته برای حمایت تولید داخلی تلاش کنیم و این تلاش را دولت به حول و قوه الهی در کنار مردم انجام خواهد داد. شاد و موفق و پیروز باشید.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *