بمباران شایعات در فضای مجازی/شب گذشته در غرب تهران چه گذشت؟

بامداد امروز اخباری به‌طور گسترده در فضای مجازی دست به دست می‌شد که حکایت از انفجار بزرگ در غرب استان تهران داشت. خبری که پس از دقایقی مشخص شد کذب محض است.

به گزارش پایگاه خبری اسلامشهرخبر به نقل از تهران نیوز ؛ بامداد امروز اخباری به‌طور گسترده در فضای مجازی دست به دست می‌شد که حکایت از انفجار بزرگ در غرب استان تهران داشت.

برخی از رسانه‌های منطقه از جمله العربیه و … نیز به این موضوع دامن زدند.

خبرگزاری العربیه: انفجار در انبارهای موشکی سپاه در جنوب‌ غرب ⁧تهران⁩
حجم این شایعات و اخبار به قدری بود که خبرگزاری صدا و سیما را وادار کرد به این اخبار واکنش نشان دهد.

شنیده شدن صدای انفجار در غرب تهران
برخی کاربران فضای مجازی از شنیده شدن صدای انفجار در غرب استان تهران و مناطق گرمدره و شهر قدس خبر می‌دهند.

این کاربران همچنین از قطع شدن برق شهر قدس خبر می دهند./خبرگزاری صداوسیما

به‌طوری که بی‌بی‌سی فارسی نوشت:

«برخی گزارش‌های تایید نشده از ایران حاکیست که پنجشنبه شب صدای انفجاری در غرب تهران شنیده شده است.

خبرگزاری دولتی صدا و سیما به نقل از کاربران فضای مجازی نوشت که صدای انفجار مربوط به مناطق گرمدره و شهر قدس در غرب تهران است.

براساس این گزارش آن‌ها همچنین از قطع برق شهر قدس خبر می دهند.

با گذشت حدود دو ساعت از زمانی که این گزارش‌ها منتشر شده این گزارش‌ها هنوز تائید نشده است.

خبرگزاری صدا و سیما ساعتی بعد در مصاحبه‌ای ویدئویی با فروشندگان کنار خیابان در منطقه شهریار در غرب تهران می‌گوید که صدای انفجاری در این ناحیه شنیده نشده است.»

تصاویر منتشر شده کاملاً کذب است
خبرنگار سرویس فناوری شبکه خبری تهران نیوز در همان لحظات ابتدایی انتشار این خبر با یک سرچ کوچک دریافت که عکس منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در مورد انفجار در غرب تهران متعلق به بمباران رژیم صهیونیستی در غزه بوده است.

خبرنگار تهران نیوز اعلام کرد: تصویری که به‌عنوان انفجار غرب تهران در فضای مجازی در حال انتشار است مربوط به بمباران رژیم صهیونیستی در غزه است.

شایعه سازی رسانه‌های منافقین
منافین در گام بعدی در رسانه‌های خود و شبکه‌های اجتماعی وابسته به خودشان به‌طور گسترده از قطع برق در غرب تهران به علت انفجار خبر دادند.

توضیحات فرماندار شهرقدس در مورد قطعی برق
خبرنگار سرویس حوادث شبکه خبری تهران نیوز در همان لحاظات ابتدایی انتشار این موضوع در رسانه‌های وابسته به منافین در تماس تلفنی با لیلا واثقی، فرماندار شهرقدس این موضوع را پیگیری کرد.

واثقی گفت: هیچ انفجاری در شهر قدس و حتی گرمدره اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: قطعی برق مربوط به روبروی مرکز بهداشتی در شهرقدس در ساعت ۲۲ شب گذشته به مدت پنج دقیقه بوده است.

فرماندار شهرستان قدس عنوان کرد: هیچ یک از نهادهای امنیتی صدای انفجار را در قدس و گرمدره تائید نمی‌کنند و خبرهای منتشر شده کذب است.

پیام‌های شهروند خبرنگاران «تهران نیوز»
شهروند خبرنگاران شبکه خبری تهران نیوز در غرب تهران نیز از همان دقایق ابتدایی با ارسال پیام‌هایی تاکید کردند هیچ انفجاری در غرب تهران صورت نگرفته است و قطع برق نیز به مدت چند دقیقه و علت آن نیز اشکال در یک دکل برق بوده است.

قطعی برق در شهر قدس به‌دلیل عملیات اداره برق بود، نه انفجار
حسین حق وردی، نماینده مردم شهرستان‌های شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: در محدوده شهریار، شهرقدس و ملارد هیچ انفجاری نداشته‌ایم و این موضوع مطرح شده را تکذیب می‌کنم.

وی گفت: قطعی برق در محدوده شهر قدس به‌دنبال عملیاتی بوده که در اداره برق شهرستان برای رفع مشکلات این حوزه صورت گرفته و این موضوع با انفجار در این شهر همخوانی ندارد.

نماینده مردم شهرستان‌های شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی افزود: رسانه‌های معاند همواره به‌دنبال تخریب چهره نظام و همچنین ایجاد جو نآرامی در کشور بوده‌اند و از مردم می‌خواهم اخبار را از رسانه‌های رسمی پیگیری و مطالبه کنند.

تلاش رسانه‌های غربی برای از بین بردن امنیت روانی در ایران
بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی نوشت:

ایران در دو هفته اخیر شاهد یک رشته انفجارها بوده است.

بامداد جمعه ششم تیر – ۲۶ ژوئن – نور حاصل از انفجار شدیدی در آسمان نواحی بیرونی شرق تهران به هوا برخاست. دولت ایران ساعاتی بعد از انفجار اعلام کرد که این حادثه در مخزن‌های گاز تاسیسات پارچین رخ داده و تصاویری از مخازن گاز سوخته نشان داد.

اما برخی کارشناسان ابراز عقیده کرده اند که حادثه بامداد جمعه در شرق تهران ناشی از انفجار در انبارهای موشکی محدوده پارک جنگلی خجیر در کوه‌های شرق تهران بوده است.

عکس‌هایی ماهواره‌ای از ابعاد آن انفجار منتشر شده است.

بامداد پنجشنبه، دوازدهم تیر، هم یکی از ساختمان های مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران در نطنز در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران منفجر شد.

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده علت انفجار به طور دقیق مشخص شده اما به دلایل امنیتی جزئیات آن بعدا اعلام خواهد شد.

پس از آنکه برخی مقامهای ایران که نخواستند نامشان فاش شود به خبرگزاری رویترز گفتند اسرائیل را مظنون انفجار در مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران می دانند، سایت خبری تایمز اسرائیل نوشت که اسرائیل خود را برای واکنش تلافیجویانه ایران، آماده کرده است.

لزوم سواد رسانه در عصر کنونی
خبرنگار سرویس رسانه شبکه خبری تهران نیوز تاکید کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و حجم گسترده شایعات در فضای مجازی و از سویی نمایان شدن تلاش دشمن برای تشدید شایعات و از بین بردن امنیت ذهنی و فکری مردم، لزوم سواد رسانه بیش از پیش حس می‌شود. ضرورت این‌که افراد به محض دریافت هر خبر به سادگی و بدون بررسی آن را نپذیرد و در همان لحظه خودش نیز توزیع کننده این مطلب برای افراد مختلف دیگر نباشد و واکنش درست و دقیقی نسبت به هر مطلب و پیامی داشته باشد.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *