حجاب در بیمارستان

بررسی وضعیت حجاب در بیمارستان‌

طبق تقویم ابلاغی به استانداری های سراسر کشور، تیم های بازرسی با هدف حفظ حریم معنوی جامعه و ارزشهای اسلامی به سراغ عملکرد دستگاه های مختلف در حوزه عفاف و حجاب خواهند رفت.

طبق تقویم ابلاغی به استانداری های سراسر کشور، تیم های بازرسی با هدف حفظ حریم معنوی جامعه و ارزشهای اسلامی به سراغ عملکرد دستگاه های مختلف در حوزه عفاف و حجاب خواهند رفت.

به گزارش اسلامشهرخبر  یکسال قبل بود که موضوع پرداخت حق آرایش به برخی پرستاران زن در تعدادی از بیمارستان های خصوصی پایتخت به رسانه ها کشیده شد و مشرق با انتشار گزارشی، از پرداخت هایی تحت عنوان حق آرایش به این پرستاران بخش خصوصی پرده برداشت. اگرچه در ابتدای راه، پرداخت حق آرایش به پرستاران با تکذیب و تقبیح مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری همراه شد اما در نهایت با ورود دادستان تهران به این موضوع و بررسی و پیگیری های قضایی، نوبت وزارت بهداشت و دستگاههای مسئول نظارتی و اجرایی شد تا با این اتفاق ناخوشایند برخورد کرده و چاره ای برای توقف آن بیندیشند.

حال بعد از گذشت یکسال از انتشار آن گزارش، پای وزارت کشور و ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی در حوزه عفاف و حجاب به ماجرا باز شده و یکی از بندهای مورد تاکید در تقویم این ستاد در سال ۹۶، بازرسی از بیمارستان های دولتی و خصوصی است.

طبق این تقویم ابلاغی به استانداری های سراسر کشور که از ابتدای ماه مبارک رمضان زمان بندی شده است، تیم های بازرسی با هدف حفظ حریم معنوی جامعه و ارزشهای اسلامی به سراغ عملکرد دستگاه های مختلف در حوزه حقوق شهروندی و البته عفاف و حجاب خواهند رفت.

نکته جالب توجه در این لیست، گنجانده شدن نام بیمارستان های دولتی و خصوصی به عنوان دستگاههایی است که بازرسان ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عومی و حقوق شهروندی از دهم تیرماه سال ۹۶ برای بازرسی به آنجا مراجعه خواهند کرد. بر اساس این ابلاغیه، بازرسی ها بر اساس برنامه های ۹ گانه حقوق شهروندی و برنامه های ۱۰ گانه عفاف و حجاب مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت خواهد گرفت و با متخلفان برخورد خواهد شد.

بر اساس مصوب جلسه ۴٢٧ مورخ ٨۴/١٠/١٣ شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت به اعمال “نظارت بیشتر بر بیمارستان‌های خصوصی به منظور ترویج فرهنگ حجاب و رعایت حقوق زنان ‌بیمار”، “طراحی مبلمان اداری در ساختمان‌های ستادی بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و … براساس حفظ حدود حریم شرعی” و “تقویت شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستان‌ها” اقدام کند که گزارشی از اجرای این مصوبه قانونی در دولت یازدهم به دست نیامده است./ مشرق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *