بانوان ورزشکار ایرانی، سفیران حجاب در عرصه جهانی اند

مربی تیم ملی ووشوی بانوان با اشاره به استقبال ورزشکاران کشورهای شرکت‌کننده در رقابت‌های قهرمانی جهان از پوشش اسلامی ورزشکاران ایرانی گفت: بانوان ورزشکار ایرانی سفیران حجاب در مجامع بین‌المللی هستند.

مربی تیم ملی ووشوی بانوان با اشاره به استقبال ورزشکاران کشورهای شرکت‌کننده در رقابت‌های قهرمانی جهان از پوشش اسلامی ورزشکاران ایرانی گفت: بانوان ورزشکار ایرانی سفیران حجاب در مجامع بین‌المللی هستند.

به گزارش اسلامشهرخبر، تیم ووشوی جوانان ایران در دو بخش ساندا و تالوی دختران و پسران در هفتمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان با کسب ۱۱ مدال طلا، ۸ نقره و ۷ برنز برای نخستین بار در مجموع دو بخش روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد.

کسب عنوان قهرمان تیم ملی ووشوی جوانان ایران در مسابقات جهانی برزیل فرصتی فراهم آورد تا گفت‌وگویی با سودابه جاوید مربی افتخارآفرین تیم ملی ووشوی بانوان ترتیب دهیم که در ادامه می‌خوانیم.

خبرنگار: ابتدا خودتان را معرفی بفرمائید.

سودابه جاوید هستم مربی تیم ملی ووشوی بانوان که حدود ۲۰ سال است به طور حرفه‌ای ورزش می‌کنم در حال حاضر نیز نائب‌رئیس هیئت ووشوی شهرستان اسلامشهر هستم و حدود ۵ سال است که به عنوان مربی در تیم ملی ووشوی بانوان فعالیت دارم که در هفتمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان در برزیل نیز به عنوان تنها بانوی داور بین‌المللی در رشته ووشو حضور داشتم.

خبرنگار: در مورد راه‌یابی ایران به مسابقات جهانی برزیل توضیح دهید.

تیم ملی ووشوی جوانان کشورمان توانست در مسابقات جهانی برزیل با ۲۳ ووشوکار در دو بخش ساندا و تالو به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کند و ۱۱مدال زرین را از آن خود کند بعد از آن تیم هنگ‌کنگ با ۱۰ مدال طلا و آمریکا با ۸ مدال طلا به مقام‌های دوم و سوم رسیدند.

در این دوره از مسابقات بانوان ووشوکار تیم ملی ایران به تنهایی توانستند ۳ مدال طلا ، ۴ نقره و ۳ برنز در دو بخش ساندا (مبارزه) و تالو (اجرای فرم نمایشی) کسب کنند.

خبرنگار: با توجه به اینکه شما به عنوان نخستین داور بین‌المللی ووشو در رقابت‌های جهانی حضور داشتید ارزیابی شما از سطح رقابت‌ها چگونه بود؟

یکی از افتخاراتم این است که در تاریخ فدراسیون ووشو به عنوان تنها بانوی داور ایرانی در این دوره از رقابت‌های جهانی قضاوت بین‌المللی داشتم.

مسابقات آسیایی جوانان در کره جنوبی در سطح بسیار بالایی برگزار شد و داوری این دوره از مسابقات نیز برایم بسیار لذت‌بخش بود و تجربیات بسیاری را کسب کردم.

خبرنگار: برخورد ورزشکاران جهان در مواجه با بانوان ایرانی با پوشش اسلامی چگونه بود؟

بانوان ووشوکار ایرانی با پوشش اسلامی در مسابقات جهانی برزیل بسیار مورد توجه و استقبال ورزشکاران کشورهای شرکت‌کننده در مسابقات قرار گرفتند و به نوعی می‌توان بانوان ورزشکار ایرانی را سفیران حجاب در میادین ورزشی در عرصه جهانی قلمداد کرد.

حضور ورزشکاران ایرانی با حجاب اسلامی در رقابت‌های جهانی نه تنها مانعی برای شرکت در مسابقات و موفقیت آنان نشد، بلکه سبب جلب توجه ورزشکاران دیگر کشورها نیز شد تا جایی که آن‌ها برای گرفتن عکس یادگاری با ورزشکاران دارای حجاب اسلامی بسیار علاقه نشان می‌دادند.

خبرنگار: سابقه فعالیت ووشو در ایران به چه زمانی بازمی‌گردد؟

کونگ‌فو چینی یا همان ووشو دارای سابقه‌ای طولانی است و سال‌ها قدمت دارد اما در سال ۱۳۸۳ در ایران تأسیس شد و به دلیل موفقیت‌هایی که در این سال‌ها به دست آمد، طرفداران و ورزشکاران بسیاری جذب این رشته ورزشی شدند.

خبرنگار: با توجه به گرایش نوجوانان و جوانان به ورزش ووشو تاکنون چه اقداماتی در شهرستان اسلامشهر صورت گرفته است؟

تاکنون با فعالیت‌های انجام شده و شناسایی کودکان علاقمند به ورزش و استعدادیابی آن‌ها در سنین پایین توانستیم انگیزه ورزش قهرمانی را در آنان به وجود آوریم.

در رشته ورزشی ووشو می‌توانیم با اجرای فرم نمایشی ورزشکاران نونهال و تماشای فیلم مسابقات ورزشی کودکان را با این رشته ورزشی آشنا و زمینه را برای ورزش حرفه‌ای آن‌ها فراهم کنیم، اگر در شهرستان اسلامشهر سالنی اختصاصی در اختیار هیئت ووشو قرار گیرد فدراسیون ووشو این اجازه را به ما می‌دهد تا خانه ووشو را در این شهرستان تأسیس کنیم.

با راه‌اندازی خانه ووشو و تکمیل امکانات ورزشی این رشته، ورزشکاران رشته ووشو می‌توانند به طور حرفه‌ای به این رشته ورزشی پرداخته و همانند حمیده برخور که از شاگردان بنده و عضو تیم ملی ووشو است مدارج پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کرده و قهرمانی را برای میهن عزیزمان به ارمغان آورند.

خبرنگار: مشکلاتی که عمدتاً برای ورزشکاران و مدال‌آوران رشته ووشو وجود دارد چیست؟

همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست و مشکلات و گلایه‌هایی وجود دارد که ترجیح می‌دهم در حضور مسئولان مطرح شود تا بتوان پاسخ آن‌ها را هم شنید.

اما حداقل کاری که مسئولان شهرستانی و مقامات ورزشی می‌توانند برای ورزشکاران قهرمان که با افتخار به میهن بازمی‌گردند انجام دهند این است که پوستر و بنر استقبال برای آنان نصب کنند که البته این را هم باید قبل از آمدن هماهنگ کنیم نه اینکه چند ماه بعد از بازگشت از مسابقه تازه به فکر استقبال و نصب پوستر در سطح شهر می‌اُفتند.

خبرنگار: انتظار شما از مسئولان چیست؟

از مسئولان ورزش در شهرستان اسلامشهر درخواست دارم تا در صورت امکان مکانی اختصاصی برای نصب بنر قهرمانان ورزش در سطح شهرستان ایجاد کنند تا برای ورزشکاران ایجاد انگیزه شده و بانوان در رقابت‌ها حضور فعال داشته باشند.

هر چه برای ورزش در جامعه هزینه و تبلیغ شود سبب سلامت جامعه شده و اثرات بهتر و بیشتر آن در بین جوانان که آینده‌سازان کشورهستند، نمود پیدا می‌کند.

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *