بازی سیاسی محسن هاشمی در برخورد با شهردار

می توانستیم حدس بزنیم که وقتی اصلاح طلبان به شورای پنجم راه یابند، مدیریت کلانشهر تهران، آبستن مشکلات شود و در حال حاضر حاکمیت سیاست و نقد گذشته به جای رسیدگی به شهر و مطالبات مردم و سرانجام استعفای نجفی؛ حوزه مدیریت شهری را بلاتکلیف باقی گذاشته است و در این شرایط بحرانی، بازی سیاسی رییس شورای شهر هم بحث برانگیز است.

می توانستیم حدس بزنیم که وقتی اصلاح طلبان به شورای پنجم راه یابند، مدیریت کلانشهر تهران، آبستن مشکلات شود و در حال حاضر حاکمیت سیاست و نقد گذشته به جای رسیدگی به شهر و مطالبات مردم و سرانجام استعفای نجفی؛ حوزه مدیریت شهری را بلاتکلیف باقی گذاشته است و در این شرایط بحرانی، بازی سیاسی رییس شورای شهر هم بحث برانگیز است.
قابل حدس بود که وقتی اصلاح طلبان به شورای پنجم راه یابند، مدیریت کلانشهر تهران، آبستن مشکلات شود، در حال حاضر حاکمیت سیاست و نقد گذشته به جای رسیدگی به مطالبات مردم در کنار استعفای نجفی؛ حوزه مدیریت شهری را بلاتکلیف گذاشته و در این وضعیت مواضع محسن هاشمی و سیاسی کاری های او هم تا حدود زیادی قابل تامل است.

این بلاتکلیفی ظرف ۷ ماه گذشته ساز و کار عقب ماندگی کلانشهر تهران در زمینه پروژه های عمرانی و مسائل فرهنگی و اجتماعی را به دنبال داشته است و در این میان مواضع محسن هاشمی به عنوان رییس شورای شهر قدری قابل تامل است زیرا سیاستی خاص را در پیش گرفته تا مخالفت خود را با نجفی نشان ندهد و از سوی دیگر سعی دارد به گونه ای عمل نکند تا این شائبه در ذهن ایجاد شود که او طرفدار پرو پا قرص آقای شهردار است.

این مسائل تا حدود زیاد قابل حدس بود، در واقع می توانستیم حدس بزنیم که وقتی اصلاح طلبان به شورای پنجم راه یابند، مدیریت کلانشهر تهران، آبستن مشکلات شود و در حال حاضر حاکمیت سیاست و نقد گذشته به جای رسیدگی به شهر و مطالبات مردم و سرانجام استعفای نجفی؛ حوزه مدیریت شهری را بلاتکلیف باقی گذاشته است و در این شرایط بحرانی، بازی سیاسی رییس شورای شهر هم بحث برانگیز است.

محسن هاشمی در یکی از جلسات شورای شهر عنوان کرد: «باید معترف بود در ۶ ماه سپری شده از دوره مسئولیت شهردار منتخب، انتظار عمومی ازتحول درمدیریت شهری برآورده نشده است و آنگونه که باید مدیریت شهری در انجام وظایف خود فعال عمل نکرده است».

البته پیش از این هم او نسبت به عملکرد شهردار در زمینه مدیریت برف انتقاد کرد و گفت: «بعد از بحران‌های زلزله در کرمانشاه و اطراف تهران و حتی بحران نارضایتی شهروندان تهرانی شاهد بحران دیگری در سطح شهر تهران به دلیل بارش برف بودیم که باز جامعه تهرانی را غافلگیر کرد».

بیان این سخنان به معنای این است که شهردار نتوانسته به وظایف و تکالیف خود به درستی عمل کند اما او در جای دیگری به جای اینکه علت استعفا را مربوط به عملکرد نامطلوب نجفی بداند، از بیماری و مشکلات پزشکی او سخن می گوید تا نه خود را مخالف و نه حامی او نشان دهد.

وی بیان کرد: «دلیل استعفای نجفی مشکل جدید پزشکی او عنوان شده است که می‌دانید نمی‌توانیم مشکلات پزشکی را علنی کنیم و در اولین جلسه رسمی سال آینده شورا این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر توضیحات وی قانع کننده بود، رای به استعفا خواهیم داد و برای شهرداری سرپرست تعیین می کنیم».

این سخنان متناقض حکایت از آن دارد که رییس شورای شهر منافع خود را بیشتر از منافع مردم و چه بسا مصلحت شهر در نظر می گیرد و این سیاست دیر یا زود برای هاشمی گران تمام می شود چرا که واقعیت امر این است که از زمان روی کار آمدن نجفی وظایف و مسئولیت های شهردار تهران به نوعی دچار تغییر و تحول شد و این تغییرات سبب شد تا شهردار عملا به جای رسیدگی به مسائل شهری به انتقاد از فعالیت های قالیباف بپردازد و در هنگام وقوع حوادثی نظیر زلزله و آتش سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو غایب باشد و از سوی دیگر عملکرد ضعیفی از خود در زمینه مدیریت برف برجای بگذارد و رییس شورا گاه از این مسائل انتقاد کرد و گاه به دفاع از او پرداخت تا یکی به نعل و یکی به میخ بزند و موقعیت راهبردی خود را در پارلمان شهری حفظ کند.

جنبه سیاسی این مسئله زمانی نمود واقعی تر پیدا می کند که در می یابیم روزنامه آرمان که وابسته به خاندان هاشمی است، بعد از ارائه گزارش سیاه نمایی نجفی؛ توهین و تخریب های بسیاری را علیه قالیباف مطرح کرد و دروغ ها و اتهاماتی که از سوی اعضای شورای شهر و شهردار بیان می شد ترا با اغراق بیشتری منتشر می کرد. اعداد ارقامی که این روزنامه از ادعاها و اتهامات منتشر می کرد چند برابر واقعیات و حقایق بود.

و حالا بعد از کناره گیری نجفی از شهرداری تهران این روزنامه به دنبال دستگیرهایی میان اصولگرایان است تا مخالفتی با شهردار احتمالی آنان نداشته باشند و این موضوع اثبات می کند که نه تنها این روزنامه بلکه محسن هاشمی به عنوان پنجمین رییس شورای شهر تهران می خواهد سیاستی در پیش بگیرد تا ردپایی مبنی بر دفاع و مخالفت از خود برجای نگذاشته و نقدی متوجه او نباشد، حال آنکه وی باید به عنوان یک مسئول مصالح شهر را بر مصالح شخصی و حزبی مقدم بدارد اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

افکارنیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *