اولاند اگر عرضه داشت برای جوانان فرانسه شغل ایجاد می‌کرد

لاف فرانسوا اولاند درباره ایجاد اشتغال برای جوانان ایران در حالی است که فرانسوی‌ها بشدت با معضل بیکاری دست به گریبان هستند.

به گزارش اسلامشهرخبر، دکتر روحانی گفت: رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری به صراحت اعلام کرد که یکی از اهداف ما در ایجاد رابطه با ایران اشتغال جوانان ایرانی است!
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین حسن روحانی در گفت وگوی زنده تلویزیونی که شب گذشته بعد از خبر ۱۹ شبکه یک سیما پخش شد در توضیح تدابیر دولت برای حل معضل بیکاری در کشور گفت: رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری به صراحت اعلام کرد که یکی از اهداف ما در ایجاد رابطه با ایران اشتغال جوانان ایرانی است!

لاف اشتغالزایی اولاند!
لاف فرانسوا اولاند درباره ایجاد اشتغال برای جوانان ایران در حالی است که فرانسوی‌ها بشدت با معضل بیکاری دست به گریبان هستند. نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی روندی صعودی به خود گرفته و به بالاترین حد خود طی ۱۸ سال اخیر رسید. براساس داده‌های موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه نرخ بیکاری در این زمان به رقم ۱۰/۶ درصد جمعیت فعال این کشور رسید. این نرخ در مقایسه با یک سال گذشته ۰/۲ درصد افزایش دارد. این آمار معادل افزایش ۷۵ هزار نفری تعداد افراد بیکار است. این رقم برای اولین بار طی هشت سال اخیر از میانگین نرخ بیکاری در منطقه پولی یورو فراتر رفت.در این بین نرخ بیکاری بین افراد رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال به رقم ۲۴/۶ درصد جمعیت این قشر می‌رسد. این آمار مایوس‌کننده در حالی است که دولت اولاند اولویت خود را مهار نرخ بیکاری در کشور اعلام کرده است.

گوشه‌ای از واقعیت‌های اقتصاد فرانسه
اولاند در حالی از اشتغال‌زایی برای جوانان ایرانی سخن گفته است که نگاهی به وضعیت اقتصادی کشورش گویای واقعیت‌های قابل تاملی است. چند روز قبل بود که  بلومبرگ در باره اوضاع فاجعه‌آمیز اقتصاد فرانسه نوشت: «قدرت خرید خانوارهای فرانسوی در سه ماه پایانی سال گذشته میلادی ۴دهم درصد کاهش نشان می‌دهد و از سویی دیگر هزینه‌های دولتی این کشور با ۴ دهم درصد افزایش روبرو شده است. رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا یعنی فرانسه همچنان با کندی هر چه بیشتر در جریان است. براساس گزارش اداره آمار فرانسه، رشد اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی سال گذشته میلادی تنها «۲ دهم درصد» گزارش شده است.»

تولید فرانسه در سه ماهۀ اول سال جاری بعد از رقم ناامیدکنندۀ ۰/۴درصد برای پایان سال ۲۰۱۲ به میزان ۰/۱درصد کاهش یافته است. کاهش تولیدات صنعتی رقم ۰/۳درصد، و تولیدات در بخش ساخت و ساز نیز ۰/۸درصد را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری برای پنجمین ماه متوالی (با ۰/۹درصد) کاهش یافته است. بسیاری از شرکت‌ها میزان سرمایه‌گذاری خود را از ۰/۸درصد به ۰/۷درصد کاهش داده‌اند که این مسئله شامل سرمایه‌گذاری دولت و همچنین خانوارها نیز می‌شود. در سه ماهۀ اول سال جاری حجم صادرات شاهد کاهش ۰/۵درصد بوده است که البته در مقایسه با سه ماهۀ قبل(۰/۷درصد) از کاهش برخوردار بوده است و همین مسئله در تولید ناخالص داخلی فرانسه و سهم صادرات در آن تأثیر داشته است.

وضعیت نابسامان اقتصادی فرانسه باعث شده این کشور بطور مداوم شاهد اعتراضات خشن و آشوب‌های خیابانی باشد. نمونه اخیر آن که از قضا همزمان با حضور آقای روحانی در پاریس رخ داد، اعتصاب و اعتراض تاکسی‌داران بود که به خشونت کشیده شد.

بر اساس گزارش‌ها صدها راننده تاکسی فرانسوی  به همراه  تعدادی از رانندگان تاکسی بلژیک و اسپانیا که قصد داشتند با مسدود کردن یک بزرگراه مهم در پاریس مانع از دسترسی مردم به ۲ فرودگاه مهم این شهر شوند با پلیس درگیر شدند و پلیس با گاز اشک‌آور به آنها حمله‌ور شد. ۲۰ نفر در جریان مسدود شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌های منتهی به غرب پاریس به اتهام ایجاد آشوب و روشن کردن آتش توسط نیروهای پلیس بازداشت شدند طبق تصاویر منتشر شده، اعتصاب‌کنندگان با پرتاب لاستیک‌های آتش گرفته به داخل بزرگراه مانع حرکت خودروها و مسدود شدن آنها شدند.

رانندگان تاکسی نسبت به شرایط ناعادلانه و شرایط نامساعد معیشتی اعتراض داشتند. اعتراضات قبلی رانندگان تاکسی فرانسه نیز به خشونت کشیده شده بود. همزمان سایر کارکنان بخش عمومی فرانسه از جمله کارمندان کنترل پرواز نیز در اعتراض به وضعیت دستمزد و شرایط شغلی دست به اعتصاب زده‌ بودند.در چنین شرایطی ادعای اولاند مبنی بر ایجاد اشتغال برای جوانان ایرانی بیشتر شبیه یک شوخی بی‌مزه فرانسوی است تا حرفی جدی که بتوان روی آن حساب کرد و در یک مصاحبه زنده تلویزیونی به خورد مردم داد.

منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *