مسکن مهر

انتظار ثبات قیمت‌ها در بخش مسکن اشتباه است/ مسکن از رکود خارج می‌شود؟

یک کارشناس بخش مسکن گفت: نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها ثابت بماند و تولید و معاملات افزایش یابد. بنابراین تورمی که در بخش مسکن ایجاد شده، کاملا منطقی و علمی است.

یک کارشناس بخش مسکن گفت: نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها ثابت بماند و تولید و معاملات افزایش یابد. بنابراین تورمی که در بخش مسکن ایجاد شده، کاملا منطقی و علمی است.
به گزارش اسلامشهرخبر بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با افکارنیوز درباره وضعیت بازار مسکن در سال‌جاری اظهار داشت: رکود مسکن در این دوره تقریبا با رکودهایی که ناشی از داخل بخش مسکن بود، فرق می‌کرد.

وی با بیان این‌که در رکودی که چندی پیش در بخش مسکن حاکم بود، عوامل اقتصاد کلان دخالت مستقیم داشت، افزود: در سال ۹۴ تحلیل‌ها از تحریم این بود که بازار مسکن با تحریم‌ها در انزوا فرو می‌رود و انتظار این را که بازار مسکن در آن مقطع تحرک داشته باشد، نداشتیم.

این کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: اما پس از آن براساس پیش‌بینی‌هایی که با توجه به شاخص‌های اقتصادی و مسکن وجود داشت، فرض بر این بود که در انتهای سال ۹۵ رونق بخش مسکن آغاز شود.

ستاریان تصریح کرد: با توجه به نتایج برجام و معاملاتی که پس از آن آغاز شد، چنین پیش‌بینی‌ای صورت گرفته بود؛ اما با توجه به اینکه نتایج برجام به کندی نمایان شد، پیش‌بینی صورت گرفته نیز با ۶ ماه تاخیر و در انتهای میانه سال ۹۶ محقق شد.

وی توضیح داد: در واقع در شهریورماه و مهرماه بخش مسکن از رکود خارج شد و شاهد رشد این بخش بودیم، اما در آبان‌ماه به دلیل برخی از مسایل سیاسی نظیر بروز مشکلات با عربستان و سیاست‌های ترامپ، میزانی افت را تجربه کردیم. ولی پس از آن مجددا به مدار رشد بازگشتیم.

این کارشناس بخش مسکن ادامه داد: به این معنی که وضعیت بهبود بخش مسکن تداوم داشت. به عبارتی خیز بسیار اندکی را در بخش مسکن از شهریورماه شاهد بودیم.

ستاریان با بیان این‌که خیز مسکن در چند بخش توأم با هم اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها ثابت بماند و تولید و معاملات افزایش یابد. بنابراین تورمی که در بخش مسکن ایجاد شده، کاملا منطقی و علمی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *