اختلاف دولت‌های آمریکا و سوئد بر سر سرنوشت خواننده رپ بازداشت شده آمریکایی

دونالد ترامپ با رهبران سوئد بر سر موضوع به زندان افتادن یک خواننده رپ آمریکایی در این کشور اختلاف نظر پیدا کرده و در حالی‌ که از مقام‌های این کشور خواسته این خواننده رپ را از زندان آزاد کنند اما مقام‌های سوئد نیز زیر بار نرفته و گفته‌اند در کشورشان، قوانین برای همه به صورت یکسان اجرا می‌شوند و قرار نیست هیچکس در برابر این قوانین از امتیازی برخوردار باشد.

به گزارش خبرنگار اسلامشهرخبر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از سوئد خواسته این خواننده رپ مشهور به “ایسَپ راکی” را به قید وثیقه از زندان آزاد کنند اما مقام‌های سوئد نشان داده‌اند که تسلیم فشارهای دولت آمریکا نخواهند شد و حتی به گونه‌ای رفتار کرده اند که اعمال نفوذ ترامپ بر این پرونده ممکن است طول حبس او را نیز هر چه بیشتر کند.

ایسپ راکی در تاریخ ۳۰ ژوئن به همراه گروهی از دوستانش در جریان یک درگیری خیابانی در مرکز شهر استکهلم پایتخت سوئد دستگیر شد و از آن زمان تا کنون حدود سه هفته است که در زندان به سر می‌برد.

دونالد ترامپ قول داده او را از زندان آزاد کند و روز شنبه توییت کرد که در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی با استفان لوفِوِن، نخست وزیر سوئد، شخصاً ضمانت او را کرده است و فاش کرد که هر دوی آنها توافق کرده‌اند، مجدداً طی روزهای آینده درباره این موضوع صحبت کنند. لوفون نیز پیش از این تایید کرده بود که “ترامپ علاقه شخصی به این پرونده دارد” و اینکه از هر گونه گفت‌وگو با رئیس جمهور آمریکا استقبال می‌کند اما در عین حال تاکید دارد، قرار نیست این خواننده رپ رفتاری ممتاز و ویژه در سوئد دریافت کند.

بعد از گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه ترامپ و لوفون، یک سخنگوی نخست وزیر سوئد به رسانه TMZ گفت: لوفون خطاب به ترامپ تاکید کرده که در سوئد همه در برابر قانون برابر هستند و دولت این کشور نمی‌تواند و نخواهد خواست که بر این فرآیند قضایی اعمال نفوذ کند.

این در حالیست که حتی ممکن است فشارهایی که ترامپ برای آزاد کردن ایسپ راکی از زندان سوئد اعمال می‌کند، باعث برخورد حتی سخت‌تر دادستان‌های سوئد با پرونده او شود و اینکه آنها ممکن است با سختگیری بیشتر به رئیس جمهور آمریکا ثابت کنند که در برابر هیچگونه اعمال نفوذی متزلزل نخواهند شد.

دادستان‌های سوئد روز جمعه اعلام کردند که ایسپ راکی که نام واقعی او “رحیم مایرز” است تا زمانی که پلیس این کشور تحقیقاتش را درباره این درگیری خیابانی رخ داده و فیلمهای ضبط شده از آن به اتمام برساند در زندان باقی خواهد ماند.

یک دادگاه منطقه‌ای شهر استکهلم چندی پیش با درخواست دنیل سانسون دادستان سوئدی برای بازداشت این خواننده رپ ۳۰ ساله دست کم تا ۲۵ ژوئیه به اتهام ارتکاب یک حمله جدی موافقت کرد.

رسانه‌های آمریکا گزارش کردند که ترامپ بعد از آن برای آزاد کردن ایسپ راکی پادرمیانی کرده که یک خواننده رپ آمریکایی مشهور و طرفدار ترامپ یعنی “کانیه وست” با رئیس جمهور آمریکا از طریق خط تلفن مستقیمش تماس گرفته و خواستار اقدام او برای آزاد کردن ایسپ راکی شده است.

ترامپ روز جمعه در محل دفتر بیضی در کاخ سفید گفت: “تعداد زیادی از اعضای جامعه سیاهپوستان آمریکا که دوستان من هستند با من تماس گرفتند و به من گفتند: آیا می‌توانی به او کمک کنی؟ من شخصاً ایسپ راکی را نمی‌شناسم اما می‌توانم به شما بگویم که او از پشتیبانی عظیم جامعه سیاهپوستان آمریکا در این کشور برخوردار است و وقتی می‌گویم پشتیبانی آمریکایی‌های سیاهپوست، در واقع معتقدم همه در این کشور از او حمایت می‌کنند چون ما همه یکی هستیم.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *