پایگاه خبری اسلامشهرخبر - http://eslamshahrkhabar.ir

احیای اراضی کشاورزی با تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر گفت: با تخریب ۱۹ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز، بیش از ۴۰ هزار مترمربع از اراضی کشاورزی شهرستان اسلامشهر به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش اسلامشهرخبر [1] به نقل از خبرگزاری فارس ازاسلامشهر، علی محمد حسینی درحاشیه تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز درگفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با تخریب ۱۹ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز، بیش از ۴۰ هزار مترمربع از اراضی کشاورزی شهرستان اسلامشهر به چرخه تولید بازگشت.

حسینی افزود: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی زراعی و باغی و در جهت مبارزه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز، طی عملیاتی ضربتی ۱۹ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز شامل ویلا، سوله، دیوارکشی، بناهای احداثی تفریحی و… در سطح شهرستان اسلامشهر تخریب گردید.

وی بیان کرد: دراین عملیات که با پیگیری‌های به‌عمل آمده وتشکیل پرونده‌های قضایی و با اخذ دستور از مقامات قضایی بخش چهاردانگه، در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی کشاورزی با همکاری وتلاش مامورین نیروی انتظامی، شهرداری ناحیه ۷ منطقه ۱۸ توسط جهادکشاورزی شهرستان اسلامشهر انجام شد، حدود ۴۰ هزار متر از اراضی کشاورزی شهرستان به چرخه تولید بازگشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، تاکید کرد: با توجه به تشکیل پرونده‌های قضایی متعددی برای تعداد دیگری از ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز، به‌زودی و در آینده نزدیک متخلفین باید منتظر اجرای احکام قضایی در سطح شهرستان باشند وبا هرگونه تخلفی برخورد قاطع خواهد شد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی اسلامشهر، افزود: با توجه به هم‌جواری شهرستان اسلامشهر با کلان‌شهر تهران و وجود باغات بی‌شمار درمنطقه، بسیاری از افراد سودجو و فرصت‌طلب اقدام به تغییر کاربری باغات و احداث ویلا، باغچه، رستوران و تالار نموده‌اند که علاوه‌بر آسیب به محیط‌ زیست و اکوسیستم خاک، مشکلات فرهنگی، اجتماعی نیز برای منطقه به‌وجود می‌آورند.

حسینی بیان کرد: ‌از ابتدای سال جاری تاکنون با همکاری دستگاه‌های قضایی، انتظامی، اجرایی و خدماتی شهرستان اسلامشهر، در راستای حفظ اراضی کشاورزی، جلوگیری از تغییر کاربری‌ها و ساخت‌و‌سازهای غیر مجاز بالغ بر ۶ هکتار از ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز که منجر به تغییر کاربری اراضی مستعد کشاورزی منطقه شده بودند، تخریب و به چرخه تولید بازگشت داده شده است.

وی با هشدار به متصرفین غیرقانونی اراضی کشاورزی، تصریح کرد: با توجه به اینکه اراضی کشاورزی منطقه جزء منابع ملی محسوب شده و‌ به آیندگان این سرزمین تعلق دارد، از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی جلوگیری خواهد شد.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان اسلامشهر، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای تامین فرمانداری شهرستان اسلامشهر، هرگونه صدور و تمدید کلیه پروانه فعالیت و احداث باغ تالار و رستوران باید با اخذ نظر جهاد کشاورزی باشد وعدم صدور مجوز جهاد به منزله تخلف بوده و در این راستا برای تعدادی از باغ تالارهای غیرمجاز هم در محاکم قضایی طرح شکایت شده و در حال رسیدگی هستند.