آیا کرونا یک جنگ بیولوژیکی است؟

شیوع ویروس کرونا در ایران علاوه بر فرضیات ورود آن از چین، فرضیه حمله بیولوژیکی را نیز مطرح ساخته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اسلامشهرخبر مصطفی هدایی فعال فضای مجازی در یادداشتی نوشت:

شیوع ویروس کرونا در ایران علاوه بر فرضیات ورود آن از  چین ، فرضیه حمله بیولوژیکی را نیز مطرح ساخته و رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به رئیس ستادکل نیروهای مسلح نیز به آن اشاره داشته‌اند.

درپی طرح موضوع بیوتروریسم از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، وزیر خارجه آمریکا در پاسخی به این موضوع گفته است که نظام جمهوری اسلامی ویروس را با پروازهای ماهان به قلب بحران کرونا در ووهان وارد کشور ایران کرده و بهتر است مسئولان واقعیت را به مردم بگویند.

چنین سخنانی از سوی مقام وزارت خارجه آمریکا در اوج جنگ رسانه‌ای و روانی، ناشی از وجود شبهات فراوانی از نقش آمریکا در شیوع کروناست و فرضیه بیوتروریسم را تقویت می‌کند.

شیوع ویروس کرونا در جهان و به ویژه در کشورهایی مانند چین و ایران، فرضیه‌‌های متعددی را درباره منشا اصلی این شیوع مطرح کرده است. از جمله می‌توان به منشا طبیعی، آزمایشگاهی و بیوتروریسمی اشاره کرد. فرضیاتی مبنی بر عمدی بودن انتشار ویروس کوید- ۲۰۱۹ مطرح است که عامل اصلی چنین اقدامی را آمریکا و در مرحله بعد چین معرفی کرده‌اند. از آنجایی که ایران در سه هفته نخست اسفند ۹۸ با گستردگی تقریباً تمام کشور با ویروس کرونا درگیر شد، برخی از مسئولان و مقامات کشوری و نظامی از احتمال هدف گرفتن کشور با یک حمله بیولوژیک خبر دادند و فرضیات به این وسیله درباره بیوتروریسم قوت بیشتری گرفت.

فعالیت‌های بیوتروریسم و شیموتروریسم برای ایران ناآشنا نیست و در جنگ تحمیلی توسط رژیم بعث صدام حسین هدف حملات شیمایی و بیولوژیکی قرار گرفت. این حملات توسط بمب‌های شیمایی انجام می‌شد و عامل حمله کننده کاملاً مشخص بود. روند رقابت میان قدرت‌های جهان، عامل دیگری شد تا استفاده از سلاح بیولوژیک بیشتر مورد توجه قرار گیرد. سلاحی که از طریق آن نوعی بیماری فراگیر در میان جمعیت انبوه در کشور هدف شیوع پیدا می‌کند و یا برای ترور شخصیت‌های معروف و مقامات دشمن از عامل بیولوژیک استفاده می‌شود. بیوتروریسم می‌تواند در قالب انتشار ویروس، باکتری، امراض مسری، سرطان‌زا و … باشد.

مزیت‌های استفاده از عوامل بیولوژیک موارد متعددی را در بر می‌گیرد از جمله: عدم تشخیص و شناسایی عوامل بیولوژیک با حواس پنچ‌گانه و نیاز به تجهیزات پیشرفته برای شناسایی، تکثیر سریع عوامل بیولوژیک، امکان پخش عوامل بیولوژیک توسط نیروهای نفوذی، مشکل بودن دفاع در برابر بیوتروریسم، تاثیر مستقیم بر انسان‌ها، امکان ساخت عوامل بیولوژیک در آزمایشگاه‌ها با هزینه پایین‌تر نسبت به سلاح‌های دیگر، فوری نبودن تاثیر عوامل بیولوژیک و وجود دوره کمون، تبدیل شدن به اپیدمی، به کارگیری آسان، دارای اثرات ثانویه. شرایط کشور ایران در چند سال اخیر، به هیچ وجه عادی نبوده و دولت آمریکا و متحدانش با ابزارهای مختلف تهاجمی سعی در تضعیف و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی داشته‌اند. روش های پیچیده جنگ روانی و رسانه‌ای علیه افکار عمومی کشور به کار گرفته شده تا به‌عنوان مکمل در جنگ اقتصادی عمل کنند. سازوکار ترکیبی مقابله آمریکا با ایران، فرضیه بیوتروریسم را مطرح و حتی پررنگ می‌کند. تحریم غذا و دارو با هدف ایجاد کمبود و بحران در شرایط فراگیری بیماری‌های اپیدمیک، نمی‌تواند بدون هدف باشد.

از این‌رو باید در کنار سایر فرضیات، موضوع جنگ بیولوژیک را به‌صورت جدی دنبال کرد و سازوکارهای اصلی را برای مقابله با اندیشید. مطالبه اصلی فعالان سیاسی و اجتماعی می‌تواند در قالب استفاده از فرصت کرونا به‌عنوان مانور مقابله با حملات بیولوژیک باشند تا زیرساخت‌های اصلی برای این امر در آینده به سرعت ایجاد شوند. بنابراین طرح موضوع بیوتروریسم را نمی‌توان در قالب توهم توطئه یا فرار مسئولان برای پاسخگویی دانست و این موضوع باید یک فرضیه اصلی در تحلیل تحولات باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *