آیا اقتصاد درهم‌تنیده غرب ناجی برجام می‌شود؟

موضع‌گیری یکدست و یکپارچه شرکت‌های غربی در پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران درهم‌تنیدگی اقتصادهای غربی حول محور کدخدا را به ما گوشزد می‌کند.

موضع‌گیری یکدست و یکپارچه شرکت‌های غربی در پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران درهم‌تنیدگی اقتصادهای غربی حول محور کدخدا را به ما گوشزد می‌کند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، علی بختیاری‌زاده ــ وزرای خارجه ایران و شش کشور چین، فرانسه، روسیه، انگلیس، آمریکا و آلمان پس از دو سال مذاکرات جدی و فشرده نهایتاً در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ توافقی را امضا کردند تا از یک طرف فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف و از طرف دیگر تحریم‌ها علیه این کشور لغو شود. این توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام به ۱۲ سال کشمکش بر سر برنامه هسته‌ای ایران پایان داد. در پی این توافق سیل هیئت‌های سیاسی و اقتصادی اروپا به کشور سرازیر شدند تا مبادا در برخورداری از مزایای برجام و منافعی که در بازار دست‌نخورده ایران برای خود تصور می‌کردند از سایر رقبا عقب بمانند. به‌رغم همه دست و داریه زدن‌ها چیزی عاید کشور نشد. هیئت‌ها می‌آمدند و می‌رفتند اما به‌جز امضای تفاهم‌نامه‌های خشک و خالی چیز دیگری عاید اقتصاد ما نشد؛ اقتصادی که همه تخم‌مرغ‌های آن را در سبد برجام چیده بودند. حالا هم که این سبد سوراخ شده و گاو کدخدا لگد زده و دبه روغن ما را شکسته درس نگرفته‌ایم و می‌گوییم مزاحم از برجام رفت، این هم از طنزهای تلخ دنیای سیاست است که کدخدا به‌یک‌باره مزاحم می‌شود. باید گفت که نصفه و نیمه دیده‌ایم. دیروز از کدخدا مزاحمتش را ندیده‌ایم و امروز از مزاحم کدخداگری‌اش را. واکنش این روزهای شرکت‌ها و فعالان اقتصادی اروپا به خروج آمریکا از برجام به‌خوبی بیانگر این حقیقت است.

در پی خروج آمریکا از برجام و دادن مهلت سه تا شش ماهه به شرکت‌ها برای پایان دادن به فعالیت‌های خود در ایران، قریب به اتفاق شرکت‌های اروپایی در برابر کدخدا سر تعظیم فرود آورده و حتی منتظر اعلام نظر دولت‌های خود نمانده‌اند. در حالی که دولت‌های اروپایی در مواضع سیاسی خود تأکید کرده‌اند در برجام باقی می‌مانند و از شرکت‌های خود در برابر چماق تحریم‌های آمریکا محافظت می‌کنند اما مدیران و رؤسای شرکت‌های اروپایی اعم از آن‌ها که قصد ورود به بازار ایران داشته‌اند و آن تعداد معدودی که فعالیت‌های خود را در ایران شروع کرده‌اند تصریح کرده‌اند به تحریم‌های آمریکا گردن می‌نهند و روابط تجاری خود با ایران را متوقف خواهند کرد.

قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری ایران با ایرباس برای خرید هواپیما و قرارداد ۵ میلیارد دلاری با توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی مهمترین قراردادهای برجامی بودند. مدیران این شرکت‌ها که هر دو فرانسوی هستند خیلی زود پرچم تسلیم را بلند کردند و در پی خروج آمریکا از برجام توافقات خود با ایران را پایان‌یافته دانستند. دولت ایران به‌ویژه حساب ویژه‌ای روی قرارداد با توتال باز کرده بود و امید داشت با آمدن این شرکت،‌ سایر شرکت‌های اروپایی نیز از آمریکا نترسند و وارد ایران شوند. اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه توتال با وجود دریافت امتیازات ویژه در پارس جنوبی جزو نخستین شرکت‌هایی بود که از تبعیت خود از تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد.

موضع‌گیری ۱۷ شرکت اروپایی نسبت به همکاری با ایران در دوره برجام بدون مزاحم را بخوانید:

* ایرباس لغو قرارداد فروش هواپیما به ایران را پذیرفت. منابع اروپایی گفتند، ایرباس از دست دادن توافق تاریخی خود با ایران را که آماده‌سازی آن ماه‌ها به‌طول انجامید پذیرفته است.

* قرارداد توتال نماد موفقیت توافق هسته‎ای بود که از بین رفت. شرکت توتال اعلام کرد اگر نتواند از تحریم‌های دولت آمریکا معاف شود، از قرارداد چند میلیارد دلاری توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خارج خواهد شد.

* بزرگترین شرکت حمل‌ونقل دریایی فعالیت در ایران را خاتمه می‎دهد. سورن اسکو، مدیر شرکت مرسک گفت: با توجه به اینکه قرار است تحریم‌های آمریکا به‌اجرا درآید، اگر ما در آمریکا هم فعالیت تجاری داشته باشیم، نمی‌توانیم در ایران فعالیت کنیم.

* دومین شرکت بزرگ کانتینری جهان هم از ایران می‌رود. شرکت ام‌اس‌سی اعلام کرد، ثبت سفارشات جدید برای ایران را متوقف خواهد کرد.

* شرکت ایتالیایی قرارداد ۱٫۵میلیارد یورویی با ایران را متوقف کرد. شرکت فولادسازی دانیلی ایتالیا اعلام کرد تلاش برای یافتن تأمین کننده مالی برای سفارشات ۱٫۵ میلیارد یورویی را که در ایران برنده شده است متوقف کرده است.

* بیمه آلیانز آلمان همکاری با ایران را قطع می‎کند. سخنگوی شرکت بیمه آلیانز آلمان گفت، این شرکت در حال آماده‌شدن برای کاهش قراردادهای مرتبط با ایران به‌دلیل تحریم‌های جدید دولت آمریکاست.

* شرکت دانمارکی فعالیت در ایران را متوقف کرد. شرکت تانکری تورم دانمارک اعلام کرد، به‌دلیل وضع تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا علیه ایران، ثبت سفارشات جدید در ایران را متوقف کرده است. این شرکت در زمینه حمل فرآورده‌های نفتی فعالیت دارد.

* شرکت ساراس ایتالیا: نگرانیم نفت ایران را از دست بدهیم. داریو اسکافاردی، مدیرعامل شرکت ساراس گفت: نگران عدم دسترسی بازار به نفت ایران به‌دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران هستم.

* زیمنس آلمان همکاری جدیدی با ایران شروع نخواهد کرد. مدیرعامل شرکت زیمنس که در زمینه ساخت تجهیزات نیروگاهی فعالیت دارد گفت، پس از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های جدید، شرکتش نمی‌تواند هیچ همکاری تجاری جدیدی با ایران انجام دهد.

* شرکت بیمه لویدز لندن: در حال بررسی تبعات اقدام ترامپ بر بازار بیمه خود هستیم.

* پالایشگاه کپسای اسپانیا خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند. مارتا لورنته، سخنگوی شرکت کپسای اسپانیا، که مشتری نفت ایران است گفت: در حال حاضر، فعالیت تجاری ما مطابق روال گذشته است اما با وسواس به هرگونه محدودیت تجاری‌ای که از سوی هر تحریم بین‌المللی‌ای وضع شود احترام می‌گزاریم.

* انی ایتالیا از ایران نفت نمی‌خرد. مدیر شرکت انی ایتالیا گفت، انی تمام طلب‌های معوق خود از ایران بابت سرمایه‌گذاری‌های سال‌های گذشته در این کشور را از تهران گرفته و قصدی برای اجرای پروژه جدید در ایران ندارد.

* دومین بانک بزرگ آلمانی تراکنش مالی با ایران را معلق می‌کند. دی‌زد بانک آلمان که دومین بانک بزرگ آلمانی در زمینه اعطای وام به‌شمار می‌آید اعلام کرد که تراکنش‌های مالی خود با ایران را در ماه جولای به‌حالت تعلیق در می‌آورد.

* شرکت لهستانی پروژه گازی خود در ایران را به‌حالت تعلیق درآورد. معاون شرکت گازی پی‌جی‌ان‌آی‌جی لهستان اعلام کرد، این شرکت فعالیت در یک پروژه گازی در ایران را به‌دلیل ریسک ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا به‌حالت تعلیق درآورده است.

* شرکت انجی فرانسه به فعالیت‌های خود در ایران خاتمه می‌دهد. گروه گاز و برق انجی فرانسه اعلام کرد، تا ماه نوامبر به قراردادهای مهندسی خود در ایران خاتمه می‌دهد.

* لوک اویل روسیه در حال ارزیابی مجدد ریسک فعالیت در ایران است. مدیر شرکت لوک اویل گفت، بعد از تصمیم دولت آمریکا به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، این شرکت در حال ارزیابی مجدد ریسک فعالیت در ایران است.

* مدیر پژو سیتروئن: محتاط هستیم. لیندا جکسون، مدیر برند سیتروئن گفت پژو سیتروئن همچنان در مورد آینده فعالیت تجاری خود در ایران «محتاط» است و در عین حال منتظر است تا اتحادیه اروپا موضعی روشن در قبال تحریم‌های آمریکا و چشم‌انداز فعالیت‌های تجاری در ایران اتخاذ کند.

شرکت‌هایی که نام آن‌ها در بالا برده شد در حوزه‌های مختلف نفت، برق، فولاد، حمل‌ونقل، بانک، بیمه، و هواپیما فعالیت دارند که همه بر پایبندی خود به تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرده‌اند.

موضع‌گیری یکدست و یکپارچه شرکت‌های غربی در پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران درهم‌تنیدگی اقتصادهای غربی حول محور کدخدا را به ما گوشزد می‌کند؛ کدخدایی که در طول ۴ دهه گذشته برای جمهوری اسلامی «کدخدای مزاحم» بوده و تجربه برجام نشان داد این انتظار از آمریکا که کدخدای مراحم برای جمهوری اسلامی ایران باشد انتظار بیجا و ساده‌لوحانه‌ای است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *