ترامپ مرکل

آیا اروپا می‌تواند سیاست مستقل از آمریکا در قبال ایران دنبال کند؟

یک نشریه آلمانی در مطلبی با اشاره به اتکای بالای اروپا در بسیاری مسائل امنیتی و تجاری به آمریکا تصریح کرد که اتحادیه اروپا در نهایت سیاست خصمانه ایالات متحده در قبال ایران را دنبال خواهد کرد.

یک نشریه آلمانی در مطلبی با اشاره به اتکای بالای اروپا در بسیاری مسائل امنیتی و تجاری به آمریکا تصریح کرد که اتحادیه اروپا در نهایت سیاست خصمانه ایالات متحده در قبال ایران را دنبال خواهد کرد.

به گزرش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، نشریه فوکوس آلمان در مطلبی به قلم پروفسور “توماس یاگر”، صاحب کرسی سیاست بین الملل و سیاست خارجی دانشگاه کلن آلمان و عضو هیات علمی موسسه سیاست اروپایی در آلمان و از تحلیلگران برجسته این کشور به سیاست جبهه گیری آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران اشاره کرده و نوشت: این سیاست در سال جاری میلادی یا از طرف کنگره که رئیس جمهور آمریکا آن را به تحریم های گسترده تر علیه ایران فراخوانده دنبال می شود و یا در صورتی که کنگره هیچ گونه توافقی در این راستا انجام ندهد رئیس جمهور آمریکا خود وارد عمل شده و به صورت یکجانبه این توافق را لغو خواهد کرد.

البته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است توافقی که بین ۶ طرف بسته شده است از طرف یک نفر به تنهایی نمی تواند لغو شود. این یک استدلال تو خالی است. اگر آمریکا موضع خود را تغییر دهد آنچه که در برجام نوشته شده است دیگر ارزش ندارد. اتحادیه اروپا البته در نتیجه دادن برجام خدمات خوبی انجام داده است. اما این گونه موضع گیری های اتحادیه اروپا در حال حاضر از دید ایران تنها اقدامی برای تسلی خاطر است.

نویسنده در ادامه به اهمیت ورود دوباره ایران به دنیای مبادلات تجاری در دنیا برای اروپا اشاره کرده و نوشت: این محاسبات سیاسی اروپا در پس سیاست های این اتحادیه در قبال ایران دیده می شود. البیته این استراتژی اروپا توسط سیاست های آمریکا در قبال ایران محو می شود.

نشریه فوکوس در ادامه نوشت: “مارکو اور هاوس” از کارشناسان موسسه علم و سیاست برلین در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ اظهار داشته است که اتحادیه اروپا به سیاست شخصی و مستقل در برابر ایران نیاز دارد و این درخواست بحقی است. اورهاوس این پرسش را مطرح می کند که برلین و دیگر پایتخت های اروپایی چه سیاستی را در قبال تهران می خواهند در پیش گیرند و چگونه می خواهند با رئیس جمهور آمریکا که به صورت یکجانبه بر سیاست رویارویی با ایران تاکید دارد مقابله کنند؟

فوکوس در ادامه نوشت: این دو سوال مهم و درست است و ما امیدواریم که واقعا توسط مسئولین شنیده شوند.

نویسنده در ادمه با تاکید براینکه از پاییز سال جاری میلادی مشخص شده است که سیاست آمریکا در قبال ایران اساسا تغییر خواهد کرد همچنین نوشت: البته این مسئله از بهار سال ۲۰۱۷ و زمانی که دونالد ترامپ در عربستان سعودی انزوای سیاسی ایران را به عنوان برنامه سیاست خارجی خود مطرح کرد مشخص شد.

نشریه فوکوس در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در پایان اتحادیه اروپا سیاست آمریکا در قبال ایران و به طور کلی سیاست نظم وی در خاورمیانه را دنبال خواهد کرد. تا زمانی که آمریکا از طریق تحریم های خود همه شرکت ها و بانک هایی که می خواهند با ایران مبادلات تجاری انجام دهند را تنبیه می کند سیاست مستقل اروپا در قبال ایران در پایان راه خواهد بود.

بنابراین حتی اگر کشورهای اروپایی از شرکت های خود درخواست کنند وارد مبادلات تجاری با ایران شوند و از آن حمایت کنند آن ها هیچ شرکتی را نخواهند یافت که این کار را انجام دهد. چرا که تجارت های بین المللی همچنین با آمریکا برای این شرکت ها ارزشمندتر از مبادلات تجاری با ایران است. این تاثیرات بازوی بلند دلار به عنوان تنها ارز ذخیره بین المللی است که بسیار موثر عمل می کند.

بنابراین در اینجا برای اروپاییان در مسئله سیاست در قبال ایران بیشتر مسئله نحوه سیاست در قبال آمریکا مطرح است. در اینجا این پرسش مطرح است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا چه سیاستی را در قبال آمریکا دنبال خواهند کرد؟ از آنجایی که کشورهای اروپایی در مسائل امنیت خارجی به خدمات ناتو متکی هستند که اساسا خدمات ایالات متحده است پاسخ سریعی برای این پرسش وجود دارد. اتحادیه اروپا قبل از اینکه به سیاست مستقل در برابر ایران فکر کند باید به این پرسش پاسخ دهد که چه قابلیت ها و توانایی هایی را در برابر آمریکا می تواند به کار ببرد و امروز پاسخ این پرسش هیچ است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *